Dziś Międzynarodowy Dzień Przytulania


Środek zimy to dobry czas na dodanie sobie odrobiny ciepła. Dziś mamy ku temu idealny pretekst - 31 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Przytulania. Drugą taką okazję będziemy mieć 24 czerwca - bo to święto obchodzić można dwa razy w roku.

 

Środek zimy to dobry czas na dodanie sobie odrobiny ciepła. Dziś mamy ku temu idealny pretekst – 31 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Przytulania. Drugą taką okazję będziemy mieć 24 czerwca – bo to święto obchodzić można dwa razy w roku. A najlepiej – przez 365 dni w roku.

Inspiracją dla tego pomysłu było wydarzenie, które miejsce miało w Australii w 2004 roku, kiedy to młody mężczyzna, Juan Mann, który właśnie wylądował w Sydney, spostrzegłszy, że nikt się z nim nie wita i nikt nie cieszy się na jego widok, wyszedł na ulicę miasta z transparentem „Free Hug” – darmowe przytulanie.
Film, nakręcony w trakcie tego wydarzenia, natychmiast zyskał ogromną popularność, a Juan Mann postanowił powtarzać akcję. Idea, która przyświeca przedsięwzięciu, mówi, że taki gest, jak przytulenie, jest przejawem bezinteresownej życzliwości i serdeczności.
Przytulenie się zaspokaja potrzebę bliskości, bezpieczeństwa. Obniża poziom stresu i agresji. Sprzyja lepszej socjalizacji i jest wręcz niezbędne w „dziecięctwie” i człowieka i zwierząt – dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Przytulać się i całować lubią nie tylko ludzie. W ten sposób okazują sobie uczucia i pocieszają się również szympansy. Naukowcy stwierdzili, że taki gest natychmiast obniża poziom stresu u zaatakowanej małpy. Inny eksperyment, z początku lat 60., przeprowadzony na małpach, pozwolił przekonać się, że małpie dziecko odizolowane od matki, zamknięte w klatce, w której znajduje się druciana konstrukcja, przypominającą małpę trzymającą butlę z mlekiem oraz szmaciany model małpy (bez mleka), czas spędza wtulony w szmacianą małpę.
Przytulanie aktywizuje układ odpornościowy i hormonalny. Wyzwala hormon szczęścia – oksytocynę, mającą działanie uspokajające i zacieśniające więzy międzyosobnicze.
Czułość wzmacnia związek, także ten z kotem. Zatem – tulimy się?

 

<span></span>

Array