Dźwięki kotów. O czym mruczą do nas koty?

fot. Shutterstock

Koty to niezwykle muzykalne zwierzęta. Niektóre ograniczają się do podstawowego repertuaru, a inne dają niezły popis wokalnych umiejętności.

Zapewne każdy właściciel kota chociaż raz powiedział do siebie „Gdybym tylko wiedział, o co mu chodzi”. Kiedy zapytamy przedszkolaka, jakie dźwięki wydają koty, to każdy z nich bez mrugnięcia okiem odpowiedziałby, że „miauczy”. Choć koty nie mówią „po naszemu”, to ich język wcale nie jest ubogi, jednak niektóre z nich są bardziej rozgadane niż inne. Z ich gamy różnych dźwięków mogłaby powstać całkiem przyzwoita symfonia.

Słownictwo naszych mruczków jest nie mniej bogate niż ich mowa ciała. Każdy właściciel kota, zgodnie potwierdzi, że nasze futrzaki to bardzo rozmowne i rozgadane zwierzęta, które nieraz udowadniają, że potrafią komunikować się z nami za pomocą fantastycznej gamy dźwięków. Eksperci twierdzą, że mruczki emitują ponad 100 sygnałów, których używają do rozmawiania z nami. Kocie miauczenie, ćwierkanie czy syczenie to nie jest przypadkowy bełkot. Jeśli będziesz uważnie słuchać swojego kota, to nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem, o co mu chodzi. Oto lista niektórych z tych dźwięków.

1. Dźwięki kotów – miauczenie

Zdecydowanie jest to jeden z tych dźwięków, które kojarzą nam się z tymi czworonogami. Właśnie w ten sposób małe kocięta komunikują się z innymi kotami, próbując przekazać swoim matkom, że potrzebują ich uwagi. Z kolei dorosłe czworonogi wykorzystują miauczenie jedynie, po to, by komunikować się z ludźmi. Co ciekawe można wyodrębnić różne rodzaje miauczenia, którym można podporządkować poszczególne emocje.

A o czym tak do nas miauczą? A chociażby o tym, że miło nas widzieć po długiej nieobecności. Są to krótkie charakterystyczne miauknięcia. Skarżą się, że miska nie jest wystarczająco zapełniona, co nie jest prawdą, bo po prostu jedzenie znajduje się częściowo za przysłowiową burtą czy domagają się w ten sposób zabawy. Z kolei wysokie i głośne miauknięcia sygnalizują, że twojego kota coś boli lub jest rozgniewany. Jeśli usłyszysz taki dźwięk wydobywający się z innego pokoju, koniecznie sprawdź, czy z kociakiem wszystko w porządku. W końcu to jego forma wołania o pomoc – nie ignoruj jej! Ogólnie rzecz biorąc, kot, który miauczy z pewnością chce ci coś przekazać i ty już zapewne domyślisz się co.

2. Dźwięki kotów – mruczenie

To chyba najlepszy, najbardziej hipnotyczny i najprzyjemniejszy dźwięk, jaki może usłyszeć właściciel kota. Dla wielu opiekunów miękkie, gardłowe dudnienie jest sygnałem, że ich kot jest szczęśliwy. Co oczywiście jest prawdą, ale nie absolutną.

Mruczenie pojawia się także w innych sytuacjach, kiedy koty czują się bezradne lub się boją. Mogą także mruczeć podczas choroby. Według ekspertów w ten sposób koty się uspokajają. Kluczem do rozpoznania przyczyn mruczących wibracji jest także postawa ciała kota, jeśli bowiem jest spięta i podkulona, a uszy są położone blisko głowy, to mruczenie nie zwiastuje niczego dobrego i warto udać się wtedy do lekarza weterynarii, by wyeliminować chorobę.

3. Dźwięki kotów – trajkotanie

Większość kotów uwielbia przesiadywać na parapecie, wypatrując ciekawych potencjalnych zdobyczy, np. ptaków. Zapewne zauważyłeś przy tym jego skupienie. Skoro nie może ruszyć za nimi w pogoń, to niech chociaż powiadomi domowników o swojej ekscytacji i frustracji związanej z niemożnością złowienia swojej zdobyczy.

A jak to okazuje? Wydobywa z siebie gwiżdżąco – ćwierkający dźwięk. Czasami może występować w akompaniamencie pisku, a nawet krzyku. Niektórzy uważają, że w ten sposób kot naśladuje ptaka, jednak czy faktycznie miałoby mu to pomóc w zdobyciu trofeum?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments