Dźwięki kotów. O czym mruczą do nas koty?


Koty to niezwykle muzykalne zwierzęta. Niektóre ograniczają się do podstawowego repertuaru, a inne dają niezły popis wokalnych umiejętności.

Zapewne każdy właściciel kota chociaż raz powiedział do siebie „Gdybym tylko wiedział, o co mu chodzi”. Kiedy zapytamy przedszkolaka, jakie dźwięki wydają koty, to każdy z nich bez mrugnięcia okiem odpowiedziałby, że „miauczy”. Choć koty nie mówią „po naszemu”, to ich język wcale nie jest ubogi, jednak niektóre z nich są bardziej rozgadane niż inne. Z ich gamy różnych dźwięków mogłaby powstać całkiem przyzwoita symfonia.

Słownictwo naszych mruczków jest nie mniej bogate niż ich mowa ciała. Każdy właściciel kota, zgodnie potwierdzi, że nasze futrzaki to bardzo rozmowne i rozgadane zwierzęta, które nieraz udowadniają, że potrafią komunikować się z nami za pomocą fantastycznej gamy dźwięków. Eksperci twierdzą, że mruczki emitują ponad 100 sygnałów, których używają do rozmawiania z nami. Kocie miauczenie, ćwierkanie czy syczenie to nie jest przypadkowy bełkot. Jeśli będziesz uważnie słuchać swojego kota, to nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem, o co mu chodzi. Oto lista niektórych z tych dźwięków.

1. Dźwięki kotów – miauczenie

Zdecydowanie jest to jeden z tych dźwięków, które kojarzą nam się z tymi czworonogami. Właśnie w ten sposób małe kocięta komunikują się z innymi kotami, próbując przekazać swoim matkom, że potrzebują ich uwagi. Z kolei dorosłe czworonogi wykorzystują miauczenie jedynie, po to, by komunikować się z ludźmi. Co ciekawe można wyodrębnić różne rodzaje miauczenia, którym można podporządkować poszczególne emocje.

A o czym tak do nas miauczą? A chociażby o tym, że miło nas widzieć po długiej nieobecności. Są to krótkie charakterystyczne miauknięcia. Skarżą się, że miska nie jest wystarczająco zapełniona, co nie jest prawdą, bo po prostu jedzenie znajduje się częściowo za przysłowiową burtą czy domagają się w ten sposób zabawy. Z kolei wysokie i głośne miauknięcia sygnalizują, że twojego kota coś boli lub jest rozgniewany. Jeśli usłyszysz taki dźwięk wydobywający się z innego pokoju, koniecznie sprawdź, czy z kociakiem wszystko w porządku. W końcu to jego forma wołania o pomoc – nie ignoruj jej! Ogólnie rzecz biorąc, kot, który miauczy z pewnością chce ci coś przekazać i ty już zapewne domyślisz się co.

2. Dźwięki kotów – mruczenie

To chyba najlepszy, najbardziej hipnotyczny i najprzyjemniejszy dźwięk, jaki może usłyszeć właściciel kota. Dla wielu opiekunów miękkie, gardłowe dudnienie jest sygnałem, że ich kot jest szczęśliwy. Co oczywiście jest prawdą, ale nie absolutną.

Mruczenie pojawia się także w innych sytuacjach, kiedy koty czują się bezradne lub się boją. Mogą także mruczeć podczas choroby. Według ekspertów w ten sposób koty się uspokajają. Kluczem do rozpoznania przyczyn mruczących wibracji jest także postawa ciała kota, jeśli bowiem jest spięta i podkulona, a uszy są położone blisko głowy, to mruczenie nie zwiastuje niczego dobrego i warto udać się wtedy do lekarza weterynarii, by wyeliminować chorobę.

3. Dźwięki kotów – trajkotanie

Większość kotów uwielbia przesiadywać na parapecie, wypatrując ciekawych potencjalnych zdobyczy, np. ptaków. Zapewne zauważyłeś przy tym jego skupienie. Skoro nie może ruszyć za nimi w pogoń, to niech chociaż powiadomi domowników o swojej ekscytacji i frustracji związanej z niemożnością złowienia swojej zdobyczy.

A jak to okazuje? Wydobywa z siebie gwiżdżąco – ćwierkający dźwięk. Czasami może występować w akompaniamencie pisku, a nawet krzyku. Niektórzy uważają, że w ten sposób kot naśladuje ptaka, jednak czy faktycznie miałoby mu to pomóc w zdobyciu trofeum?

4. Dźwięki kotów – trelowanie

Trel to nic innego jak dźwięk na granicy miauczenia a mruczenia. Jest to zdecydowanie bardziej czuła i wylewna forma zwykłego powitania. W ten sposób komunikuje się także matka ze swoimi kociętami.

Jeśli twój kot wita cię trelem, to nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć mu „cześć” równie czule. W końcu nie każdy mruczek jest takim wylewnym gawędziarzem.

5. Dźwięki kotów – warczenie, pomrukiwanie, gderanie

Jak widać, nie tylko psy potrafią warczeć. Jest to jeden z tych ostrzegawczych dźwięków. Poprzez warczące sygnały, kot chce ostrzec potencjalnego drapieżnika, by się wycofał, zanim zostanie zmuszony do skorzystania ze swojej ostatecznej broni, czyli pazurów.

Warczenie możemy usłyszeć na przykład podczas walk kotów, które chcą chronić swoje terytorium. Z racji tego, że jest to dźwięk ostrzegawczy, kot prawdopodobnie nie zaatakuje. Jeśli jednak nadal będzie czuć się zagrożony, a warczenie nie odstraszy przeciwnika, czworonóg wyda kilka innych odgłosów i może podjąć działania. I niech nikt nie mówi, że nie ostrzegał! W końcu bez powodu takiego dźwięku z siebie nie wydawał.

6. Dźwięki kotów – syczenie

Syk to, tuż po warczeniu, kolejny etap ostrzegawczy. Jeśli usłyszysz, że twój kot syczy, to znak dla ciebie, że czegoś się boi, jego cierpliwość jest już na granicy wytrzymałości, a poczucie bezpieczeństwa tak znikome, że w razie potrzeby jest gotowy stoczyć walkę.

Podczas syczenia, kot może także pluć. Ten groźny dźwięk dopełnia również wymowna mowa ciała kota – charakterystyczny łukowaty grzbiet, najeżone włosy, uszy położone blisko głowy i uderzający ogon. Jeśli zauważysz u zwierzęcia taką postawę, koniecznie się wycofaj, nie krzycz na kota i jeżeli możesz, usuń potencjalne zagrożenie.

7. Dźwięki kotów – wycie, zawodzenie

Wycie nie jest wyłącznie domeną psów. W porównaniu do miauczenia ten dźwięk jest dłuższym, przeciągłym jękiem, który może oznaczać dyskomfort, problem terytorialny czy kwestie godowe.

Jeśli jednak wycie wydawane przez twojego kota nie sygnalizuje żadnego z powyższych, to być może jest chory i bardzo cierpi lub znalazł się on w sytuacji, w której koniecznie potrzebuje pomocy – na przykład został uwięziony. Niektóre koty potrafią krzyczeć z nudów. Dlatego nie obijaj się i pobaw się z kotem, by nie zmuszać go do podejmowania się kolejnych, coraz bardziej desperackich prób wokalnych. Chyba nie chcesz, by cały blok myślał, że kot jest obdzierany ze skóry? Krzyki można usłyszeć również w trakcie walki.

8. Dźwięki kotów – szmeranie

Jest to dźwięk, który łączy w sobie aspekty trzech innych dźwięków – mruczenia, miauczenia i warczenia. Pomimo odgłosu warkotu ten dźwięk nie jest negatywny. Możesz go usłyszeć, kiedy twój kot będzie ci wdzięczny za okazanie mu uwagi. Kot, który wydobywa z siebie taki sygnał, sugeruje, że jest zadowolony i może swoją radość przeplatać dodatkowo innymi dźwiękami. Zatem popis wokalnych umiejętności murowany.

Możliwości wokalne kotów są niezliczone. A twój kot jest uzdolnionym gawędziarzem czy ogranicza się jedynie do podstawowego repertuaru? Może usłyszałeś u niego jeszcze inne dźwięki. Koniecznie napisz w komentarzu, co ostatnio„wyśpiewał” ci twój kot.

Autor: Magdalena Olesińska