Dźwięki kotów. O czym mruczą do nas koty?


Koty to niezwykle muzykalne zwierzęta. Niektóre ograniczają się do podstawowego repertuaru, a inne dają niezły popis wokalnych umiejętności.

7. Dźwięki kotów – wycie, zawodzenie

Wycie nie jest wyłącznie domeną psów. W porównaniu do miauczenia ten dźwięk jest dłuższym, przeciągłym jękiem, który może oznaczać dyskomfort, problem terytorialny czy kwestie godowe.

Jeśli jednak wycie wydawane przez twojego kota nie sygnalizuje żadnego z powyższych, to być może jest chory i bardzo cierpi lub znalazł się on w sytuacji, w której koniecznie potrzebuje pomocy – na przykład został uwięziony. Niektóre koty potrafią krzyczeć z nudów. Dlatego nie obijaj się i pobaw się z kotem, by nie zmuszać go do podejmowania się kolejnych, coraz bardziej desperackich prób wokalnych. Chyba nie chcesz, by cały blok myślał, że kot jest obdzierany ze skóry? Krzyki można usłyszeć również w trakcie walki.

8. Dźwięki kotów – szmeranie

Jest to dźwięk, który łączy w sobie aspekty trzech innych dźwięków – mruczenia, miauczenia i warczenia. Pomimo odgłosu warkotu ten dźwięk nie jest negatywny. Możesz go usłyszeć, kiedy twój kot będzie ci wdzięczny za okazanie mu uwagi. Kot, który wydobywa z siebie taki sygnał, sugeruje, że jest zadowolony i może swoją radość przeplatać dodatkowo innymi dźwiękami. Zatem popis wokalnych umiejętności murowany.

Możliwości wokalne kotów są niezliczone. A twój kot jest uzdolnionym gawędziarzem czy ogranicza się jedynie do podstawowego repertuaru? Może usłyszałeś u niego jeszcze inne dźwięki. Koniecznie napisz w komentarzu, co ostatnio„wyśpiewał” ci twój kot.

Autor: Magdalena Olesińska