Jak zaopiekować się młodą kotką?


Dzień dobry,

 

od kilku dni mam kota, jest to młoda kotka, przybłąkała się, a ja ją przygarnęłam, lecz nie wiem, jakie warunki powinna mieć, co jeść i w jakich ilościach. Potrzebuje rad, czym ją karmić, jak przyzwyczaić do nowej sytuacji, jak nauczyć korzystać z kuwety… W zasadzie potrzebuje rad, jak zająć się takim kotkiem, bo to dla mnie nowa sytuacja, a bardzo chciałabym jej pomóc.

Pierwszy krok to wizyta u weterynarza – lekarz oceni stan zdrowia kotki, odrobaczy ją i zaszczepi. Będzie też w stanie oszacować jej wiek i podpowiedzieć, jaki w związku z tym typ karmy będzie dla niej najlepszy. Prawdopodobnie będzie to pokarm dla kotów dorosłych – zalecamy wybór karmy wysokiej jakości, z wysoką zawartością białka. Karmimy według tabelki i instrukcji zamieszczonych na opakowaniu karmy – chyba, że weterynarz zalecił inaczej. Proszę też pamiętać, by kotka zawsze miała dostęp do świeżej wody – miseczkę należy ustawić w pewnym oddaleniu od naczynia z karmą.

Jeśli chodzi o kuwetę, to większość kotów bardzo szybko orientuje się, jakie jest jej przeznaczenie. Ważne, żeby ustawić ją w zacisznym miejscu. Na początek dobrze pokazać ją kotce – można delikatnie wsadzić ją do środka, poprzerzucać ręką żwirek. Najprawdopodobniej to wystarczy, by zrozumiała, o co w tym chodzi.

Bardzo ważną kwestią jest też zabawa – warto zakupić dla kotki kilka zabawek lub przygotować je samodzielnie, po czym próbować zachęcać ją do polowania. W ten sposób zawiąże się między wami więź, a kotka prawdopodobnie poczuje się pewniej – zabawa imitująca polowanie poprawia koci nastrój i daje ujście instynktom łowieckim.

Więcej szczegółowych informacji znajdzie Pani w naszym artykule nt. opieki nad młodym kotem – zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Autor: Redakcja
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments