Kot protestuje po zmianie karmy

fot. Shutterstock

Witam,

mam problem z moim kociakiem. Jest to kot po kastracji, ostatnio postanowiłam podawać mu wyłącznie suchą karmę, jest to karma specjalna dla kotów po kastracji, wspomagająca i chroniąca układ moczowy. Wcześniej podawałam mu mieszane posiłki sucha + mokra, ale ostatnio dowiedziałam się, że przez podawanie kotu mokrej karmy są później problemy z układem moczowym i zatykaniem się cewki moczowej, dlatego z troski o zdrowie pupila zrezygnowałam z karmy mokrej.

Niestety, kot ciągle woła o jedzenie i biegnie do szafki gdy tylko idę w stronę kuchni. Najgorzej jednak jest nad ranem, coraz wcześniej zaczyna mnie „budzić” trącając łapą, a gdy na to nie reaguje, skacze mi po głowie i mnie atakuje i gryzie. Nie umiem sobie poradzić z jego zachowaniem, a jest to bardzo uciążliwe i nie ukrywam, że również bolesne. Bardzo proszę o poradę i pomoc.

A skąd ma pani informacje, że mokra karma powoduje problemy z układem moczowym? Czy konsultowała pani ten przypadek ze specjalistą od żywienia kotów? Czy raczej wybór suchej karmy zalecił ktoś, kto taką karmę sprzedaje? Jeżeli naprawdę troszczy się pani o zdrowie kota, proszę skonsultować ten przypadek ze specjalistą od żywienia i z lekarzem weterynarii, bo ja mam zbyt mało informacji, żeby cokolwiek doradzić.

Z punktu widzenia behawiorysty powinna pani wrócić do starego sposobu żywienia i jeśli dietetyk lub lekarz zalecą zmianę żywienia, proszę przejść na nową karmę, ale to należy robić bardzo wolno i stopniowo, żeby uniknąć problemów, które są pani udziałem. Nagła zmiana prowadzi do frustracji, obniżenia nastroju i niepożądanych zachowań.

Autor: Beata Leszczyńska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments