Kotka jest agresywna wobec nowej lokatorki


Mam 3-letnią kotkę maine coon Melisę i 8-letnią kotkę perską Fantę. Wczoraj dostałam następnego kotka – 3-miesięczną kotkę maine coon Tinę.

Melisa nie akceptuje nowej kotki, warczy na nią i syczy, ale próbuje nawiązać z nią kontakt i jest bardzo zazdrosna. Druga kotka Fanta osyczała małą kilka razy, ale przez większość dnia śpi i nie zwraca na nią uwagi.

Melisa od przybycia Tiny stała się bardzo agresywna – drapie do krwi i skacze mi na twarz. Co mam zrobić, aby kotka nie była agresywna i polubiła Tine?

W przypadku  zachowań agresywnych do których dochodzi u Pani w domu, a agresja skierowana jest na drugiego kota i na człowieka, obawiam się, że tą drogą niewiele zdołam pomóc. Mogę powiedzieć, że zachowanie Melisy spowodowane jest pojawieniem się w domu kota, którego postrzega jako intruza na swoim terytorium a jej emocje osiągnęły maksymalne napięcie. To bardzo poważny problem, wymagający oceny w profesjonalny sposób wszystkich sytuacji w jakich nastąpiły ataki i opracowanie strategii postępowania.

W jakich sytuacjach Melisa skacze na twarz i drapie? Czy możemy podzielić mieszkanie, żeby powoli przyzwyczaić kotki do siebie? Powinien to ocenić behawiorysta, zaproponować sposób działania. Proszę poszukać behawiorysty w swojej okolicy, najlepiej na www.behawioryscicoape.pl i poprosić o pomoc.

Autor: Beata Leszczyńska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments