Kotka zaczęła załatwiać się poza kuwetą. Czy przyczyną może być remont?


Mam ostatnio problem z ponad 3 letnią kocicą, ponieważ zaczęła siusiać w różnych miejscach i raz się załatwiła na dywan. Zaczęło się to około dwa tygodnie temu, gdy wdepnęłam w mokrą plamę obok drzwi do toalety (kuweta stoi w toalecie około roku). Sprawdziłam i drzwi były przymknięte, ale zawsze radziła sobie łapką z ich otwieraniem. Przez te dwa tygodnie zdarzyło się to około 5 razy w różnych miejscach. Kuweta jest czysta, rodzaj żwirku ten sam.
Dla jasności sytuacji napiszę iż drzwi do jej kuwety znajdują się obok drzwi wyjściowych na klatkę schodową, na której odbywa się remont. Kotka boi się obcych ludzi, czy może się bać przez drzwi i robi to z nerwów? Czy może zmienić miejsce dla kuwety, ale nie chcę jej dodatkowo stresować.

Remont to bardzo prawdopodobne wytłumaczenie takiego zachowania kotki. Załatwianie się poza kuwetą to najczęściej objaw problemów zdrowotnych lub behawioralnych. Hałasy z klatki schodowej mogły spowodować wzrost napięcia emocjonalnego i pewnie pojawiły się obawa i strach. Proponuję wstawić jeszcze jedną kuwetę gdzieś w odległym od drzwi miejscu, ale łatwo dostępnym dla kotki. Powinna Pani również wprowadzić do codziennej rutyny kilka krótkich zabaw łowieckich, zakończonych sukcesem kotki, czyli schwyceniem zdobyczy (szczegółowy opis zabawy w poprzednich postach). To bardzo ważny element budżetu przyjemności, którego zadaniem jest poprawa nastroju kotki. Proponuję również wprowadzenie suplementu diety o działaniu przeciwlękowym ZYLKENE. Podawanie tego specyfiku powinno trwać min. miesiąc lub dłużej. Ponieważ Zylkene ma smak za którym koty przepadają (większość), samo podawanie jest już dla zwierzaka nagradzające i przyjemne, a żeby zminimalizować stres, w którym kotka obecnie żyje, niezbędna jest jak największa ilość przyjemności.

Autor: Beata Leszczyńska