Problem z nowym kotem w domu


W marcu tego roku adoptowałam kota ze schroniska. Nie chciał wcale socjalizować się z kotką, którą miałam już wcześniej, mimo zaczepek z jej strony. Bał się chodzić po mieszkaniu i upodobał sobie kuchnie. Wstawiłam mu tam kuwetę, żeby niepotrzebnie go nie stresować. Od jakiegoś czasu, mimo iż ma posprzątaną kuwetę, załatwia się na meble i podłogę. Pomóżcie.

Z opisu wnioskuję, że kot niestety nie czuje się dobrze w tym nowym dla niego środowisku. Załatwianie się poza kuwetą, to w tym przypadku manifestacja napięcia, pewnie strachu, frustracji. Kot boi się poruszać po domu, a do tego czasu powinien już poznać nowe otoczenie i z niego korzystać. To co Pani opisała jako zaczepki ze strony kotki było pewnie zachowaniami agonistycznymi (agresywnymi) i kot po prostu nie radzi sobie na terytorium innego kota.

Powinna Pani zacząć podawać suplementy diety o działaniu przeciwlękowym np. Zylkene, Relaxer Kot (można je łączyć) oraz rozpocząć zabawy z kotem w kuchni, może trzeba będzie zamknąć drzwi, żeby kotka mu nie przeszkadzała. Zabawa łowiecka (szczegółowy opis w poprzednich postach) to bardzo ważny element terapii podnoszącej nastrój. Początkowo kot może nie podejmować zabawy, ale proszę cierpliwie zachęcać go do akcji. Jeśli nawet zacznie śledzić wzrokiem papierek i może wysunie łapkę w jego kierunku, to mamy pierwszy mały sukces. Jeśli to nie pomoże potrzebna będzie być może farmakoterapia, ale tutaj będzie już konieczna konsultacja z doświadczonym kocim behawiorystą lub lekarzem weterynarii.

Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w przypadku zarówno suplementów diety jak i farmakoterapii efekty mogą pojawić się po dopiero trzech tygodniach, więc jest to okres minimalny stosowania suplementów diety.

Autor: Beata Leszczyńska