14-letni kot został sam po śmierci swojej towarzyszki. Miauczy, jest niespokojny.


Przez 10 lat miałam dwa koty Marian teraz 14 lat i Niunia (też była w jego wieku ) w tym miesiącu po ciężkiej chorobie – odeszła .. Zapanował smutek i Marian też ciągle miauczy i chodzi po mieszkaniu – może jej szuka – chociaż nie „kochały ” się ale mądrze mieszkały razem. Mnie tak że bardzo smutno za kotką – pomyślałam ,żeby adoptować nowego kociaczka – zawsze były dwa w moim domu . Tylko nie wiem jakiego mogła bym przynieść . Kotke czy kocurka , małego czy raczej starszego. Chcę kotka ze schroniska -niektóre z nich lubią kocie towarzystwo. Nie wiem jak postąpić aby nie zrobić więcej krzywdy niż pomocy . Marian jest moim zakochanym kotem – śpi zawsze przy mnie .Przychodzi po swoją dawke pieszczot – czy pozwoli nowemu kotkowi być z nami . Jak mam postąpić . Czy nowego kotka przynieść teraz – koteczka odeszła w zeszłym tygodniu , a może poczekać dłużej …a może raczej już nie brać … proszę o pomoc i rade

Proszę pamiętać, że koty często wytwarzają silne więzi emocjonalne, zarówno z opiekunami, jak i z innymi kotami żyjącymi z nimi pod jednym dachem. Mimo, że jak sama Pani pisze, koty nie „kochały” się, to jednak poczucie straty jest duże. Koty nie zawsze okazują sobie uczucia w sposób wylewny, ale jak wspomniałam wcześniej, żyły obok siebie i to był pewien stan równowagi, która teraz jest zachwiana.

Z mojego doświadczenia wynika, że nie zawsze wzięcie kolejnego kota jest równoznaczne z podniesieniem nastroju kota rezydenta. W większości przypadków oznacza to stres dla obydwu zwierząt i potencjalne kłopoty dla Pani. Dlatego byłabym tu bardzo ostrożna.

Marian nie jest młodym kotem, żyje na swoim terytorium i może mieć olbrzymie kłopoty z akceptacją nowego zwierzaka w domu, bez względu na to czy będzie to młody czy starszy osobnik, chłopak czy dziewczyna. Proszę dać sobie i Marianowi trochę czasu, niech opadną emocje po stracie Niuni i za jakiś czas, gdyby Pani jednak była zdecydowana na adopcję nowego kotka, proszę poczytać moje wcześniejsze wpisy o sposobach wprowadzania nowego kota do domu, gdzie żyje już rezydent lub proszę napisać do mnie, a ja spróbuję coś podpowiedzieć.

Tymczasem proszę zrobić wszystko, żeby Marian wrócił do równowagi, może Pani zapewnić mu więcej zabaw imitujących polowanie (częstych, lecz krótkich) – to zawsze podnosi nastrój, może Pani również podawać mu suplementy diety, takie jak Zylkene czy Relaxer Vet Plus.

Beata Leszczyńska, behawiorysta zwierzęcy COAPE

Autor: Beata Leszczyńska