Starszy kot często wymiotuje, czy trzeba się martwić?


Moja kicia od kilku miesięcy przebywa u mojej babci, ponieważ mieszkam za granicą.
Babcia poinformowała mnie, że przez ostatnie tygodnie, średnio co 2-3-4 dni mój kot wymiotuje (czasami jest to żółć, czasami na wpół strawiony pokarm).
Pusia ma 14 lat, jest mieszańcem dachowca i kota brytyjskiego długowłosego i do tej pory nic jej nie dolegało. Babcia mówi, ze apetyt dalej jej dopisuje. Już jakiś czas temu odrobinę schudła, ale wydawało mi się, że to przez wiek.
Czy wygląda to na coś poważnego i babcia powinna udać się z kicią do weterynarza jak najszybciej?
Jaki jest orientacyjny koszt wykonania ewentualnych badań w celu sprawdzenia stanu zdrowia kota?

U starszego kota jest wiele możliwych przyczyn powtarzających się wymiotów, od początków niewydolności nerek, problemy z trzustką lub tarczycą po zakłaczenie. Nic lepiej nie powie, jaki jest ogólny stan zdrowia kici, jak przeglądowe badania krwi – morfologia, jonogram, enzymy wątrobowe, nerkowe, trzustkowe, hormon tarczycy T4, fruktozamina. To kompleksowe badanie zalecane jest u wszystkich kotów co roku-dwa, pozwala wychwycić początki poważnych chorób. Koszt zależy od lecznicy, ale trzeba się liczyć z kwotą ok. 100-150 zł. Zalecam zrobienie takich badań, koniecznie z wymienionymi parametrami. Życzę zdrowia dla kici.

Autor: Redakcja