Moja kocica urodziła 4 kotki. Dwa z nich są bardzo słabe i moim zdaniem trzeba im pomóc. Jest jakiś sposób?


Mam problem z moja kocicą, ponieważ niedawno urodziła małe kotki, mają około tygodnia. Urodziły się 4, w tym dwa słabe, którym moim zdaniem trzeba pomóc. Rozumiem że zwierzęta zostawiają słabsze potomstwo, ale ja chciałabym tej dwójce po prostu pomóc. Czy można zrobić z domowych rzeczy mleko dla kociąt? Nie chce jeździć do apteki, czy weterynarza ponieważ mam daleko. Jest jakieś sposób? Jeżeli małym nie pomogę wkrótce mogą zginąć z głodu 🙁

Jeżeli kotka nie karmi, to chyba jedynym rozwiązaniem jest mleko krowie lub, lepsze, kozie. Proponuję je trochę rozcieńczyć i podawać małymi porcjami przez smoczek. Powinna Pani stymulować wypróżnianie drażniąc odbyt kociąt palcem, delikatnie dotykając i głaszcząc w tym miejscu.

Trzeba też masować brzuszki po jedzeniu i od czasu do czasu w ciągu dnia. Robi to zazwyczaj kotka, liżąc maluchy i pobudzając w ten sposób ruchy robaczkowe jelit. Ważne żeby kotki miały ciepło, więc powinny leżeć na termoforze, butelce z ciepłą wodą lub kocyku elektrycznym owiniętyni w ręcznik lub kocyk. To ważne, żeby nie wychłodzić kociąt.

Beata Leszczyńska, behawiorysta zwierzęcy COAPE

Autor: Beata Leszczyńska