Opiekuję się kotką tajską która niedawno skończyła 10 miesięcy. Od 3 miesięcy kotka robi na dywan. Co mogę zrobić?


Zwracam się z problemem z moim pupilem z którym borykam się od dłuższego czasu. Opiekuję się kotką tajską która niedawno skończyła 10 miesięcy. Jest ze mną od 8 tygodnia i jest bardzo przywiązana – śpi ze mną, towarzyszy mi w domu cały czas. Jest dobrze ułożona, nie atakuje ludzi, nie chodzi po stole (przynajmniej nie kiedy patrzę 😉 ), korzysta z toalety.
Z tym ostatnim mamy niestety problem od pewnego czasu. Zmieniłyśmy kuwetę na toaletę w 4 miesiącu życia i obyło się bez większych problemów. Niestety to się zmieniło. Od 3 miesięcy kotka robi na dywan. Co warto podkreślić, tylko siusiu, kupa ląduje w toalecie. Warto nadmienić, że od 4 miesięcy mam nową pracę przez co nie ma mnie tyle w domu co kiedyś. Kiedy wracam/jestem w domu to mój maluch bez problemu i siku i kupę robi do toalety. Tylko po powrocie zastaję takie przykre niespodzianki. Brak mi pomysłu na to jak ją z tego brzydkiego zwyczaju odciągnąć.

Jeśli dobrze rozumiem, kotka załatwia się do ludzkiej toalety. Myślę, że powodem załamania treningu czystości jest Pani nieobecność. Lęk separacyjny to częsty problem u kotów. Tworzą one tak silną więź, że utrata opiekuna powoduje stres. Sikanie na dywan, którego faktura długo utrzymuje zapach moczu, a tym samym działa uspokajająco na kotkę (bo tak to działa, pachnie mną, więc jest ok), to dość częsta strategia w takich sytuacjach. Proponuję ustawienie normalnej kuwety w tym pokoju. Powinno zadziałać. Proszę się też zastanowić, jak w przyszłości, kiedy kotka będzie starsza lub w przypadku jakiejś fizycznej niedyspozycji czy dolegliwości, kiedy kotka nie będzie tak sprawna, będzie ona korzystać z ludzkiej toalety? Ten sposób załatwiania potrzeb fizjologicznych jest w całkowitej sprzeczności z naturalnymi zachowaniami kota dotyczącymi rytuału wydalania i wypróżniania.

Beata Leszczyńska, behawiorysta zwierzęcy COAPE

Autor: Beata Leszczyńska