Twój kotek ma krągłości? O epidemii otyłości


Najnowsze badania pokazują, iż otyły jest już co trzeci domowy pupil.

Lekarze weterynarii alarmują: coraz więcej domowych kotów i psów cierpi na poważną nadwagę. Zalecenia są podobne, jak w przypadku otyłych ludzi – mniej jedzenia, więcej ruchu.

Już 33% domowych pupili cierpi z powodu nadwagi

Przeprowadzone w 2016 roku badania na terenie USA objęły grupę około 2,5 miliona psów i 500 tysięcy kotów. Wszystkie zwierzęta były podopiecznymi sieci klinik weterynaryjnych Banfield z 42 stanów – dokładnie z 975 lokalizacji. Stwierdzono, że jedno zwierzę na trzy cierpi na nadwagę lub otyłość. Po porównaniu wyników badań z ostatnich 10 lat badacze doszli do wniosku, iż odsetek otyłych kotów wzrósł o 169% a psów – o158%.

Rasy częściej dotknięte nadwagą to w przypadku psów: labrador retriver, cairn terrier i cocker spaniel, z kotów: manx i Maine Coon.

Przy utrzymującej się tendencji wzrostowej niedługo skala otyłości w populacji amerykańskich domowych psów i kotów dorówna tej u ludzi. Z danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) już 37% Amerykanów dźwiga na sobie dodatkowe kilogramy. Na całym świecie otyłość dotyka około 10% ludzi, a nadwaga – 30%.

otyły kot
fot. shutterstock

Podobnie jak u ludzi, nadwaga i otyłość wpływają na rozwój poważnych przewlekłych schorzeń, jak cukrzyca, choroby serca i układu ruchu. Zmiany artretyczne z kolei wywołują ból, co dodatkowo zniechęca zwierzęta przed poruszaniem się, w efekcie przybywają im kolejne kilogramy.

Amerykańskie badania pokazały jeszcze coś ciekawego. W stanach o najwyższym odsetku otyłych ludzi (Luizjana, Alabama i Missisipi) otyłych zwierząt domowych jest najmniej. W stanach z najmniejszą ilością otyłych pupili odnotowano najwięcej przypadków zarażeń pasożytami. Te dwa spostrzeżenia stanowią ciekawy materiał do dalszych badań.

Jak odróżnić nadwagę od otyłości?

Przeraziły cię te dane i chciałbyś wiedzieć, czy waga twojego pupila mieści się w normie? Możesz w łatwy sposób to sprawdzić!

Przy wadze prawidłowej żebra są lekko widoczne i dobrze wyczuwalne, a talia wyraźnie zaznaczona. Przy nadwadze żebra są jeszcze lekko wyczuwalne a talia słabo zaznaczona. Przy otyłości nie można wyczuć żeber ani oznaczyć talii.

Lekka nadwaga? Może czas na ograniczenie przysmaczków pomiędzy posiłkami, inne sposoby nagradzania pupili (np. zabawa, jedzeniowe puzzle), a także – większą porcję codziennego ruchu i wspólnych zabaw.

źródło: Ars Technica

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments