Flurbiprofen toksyczny dla kotów

fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA (Food and Drug Administration) wydała właśnie oficjalne ostrzeżenie, iż jedne z najpopularniejszych obecnie leków przeciwbólowych zawierające flurbiprofen są niebezpieczne dla zwierząt, zwłaszcza dla kotów.

Czym jest flurbiprofen?

Flurbiprofen to pochodna kwasu propionowego – jeden z wielu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),stosowany powszechnie celem złagodzenia objawów bólu przy zapaleniach stawów i mięśni u ludzi. Nawet małe ilości leku mogą doprowadzić do zgonu kocich przyjaciół.

Udokumentowano jeden bardzo niepokojący przypadek śmierci trzech kotów w jednym gospodarstwie domowym. Wyniki sekcji wskazały na toksyczny poziom flurbiprofenu w organizmach padłych zwierząt. Nie jest jasne, w jaki sposób koty uległy zatruciu. Prawdopodobnie koty nie otrzymały leku celowo. Zatem w jaki sposób dostał się on do organizmów kotów?

FDA zaleca:

  • przechowuj wszystkie leki w bezpiecznym miejscu z dala od zwierząt domowych.
  • starannie usuwaj wszelkie pozostałości leków z aplikatorów, dywanów, mebli i ubrań.
  • zachowaj daleko idącą ostrożność, jeśli używasz miejscowo działające leki zawierające flurbiprofen (w postaci maści, żeli itd.)
  • jeśli zauważysz u kota takie obawy jak senność, brak apetytu, wymioty, smoliste stolce, nadmierne picie wody, osowiałość – niezwłocznie udaj się z kotem do lecznicy, jeśli używałeś u siebie w tym czasie leki zawierające flurbiprofen, powiadom o tym lekarza weterynarii.

Nie jest znany wpływ i toksyczność flurbiprofenu na psy i inne poza kotami zwierzęta domowe. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności stosując ten lek, gdy w naszym domu są zwierzęta.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments