Porady

Głuchy kot a biały kot

Dlaczego niektóre białe koty są głuche? Czy każdy biały kot nie słyszy?

Gen odpowiedzialny za biały kolor futra może nieść ze sobą głuchotę. Bywa tak w przypadku np. kotów i psów.

Najbardziej narażone na głuchotę są koty o niebieskich oczach, ale nie oznacza to, że każdy biały kot z niebieskimi oczami jest głuchy lub nie dosłyszy. Aby potwierdzić lub wykluczyć głuchotę u kota, robi się specjalne badania.

Głuchota wrodzona, nazywana też głuchotą noworodków, ujawnia się w chwili narodzin. Kot, u którego występuje głuchota wrodzona, rodzi się z prawidłowo ukształtowanymi uszami, ale w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu struktury odgrywające istotną rolę w procesie słyszenia ulegają degeneracji. Kiedy przewód słuchowy kocięcia w kilka tygodni później otwiera się, zwierzę jest głuche.

Gen głuchoty jest również odpowiedzialny za biały kolor okrywy włosowej, nie oznacza to jednak, że wszystkie białe koty są głuche. W rzeczywistości większość białych kotów nie jest głucha, ale większość kotów głuchych jest biała. Wydaje się, że głuchota występuje częściej u białych kotów długowłosych niż u białych krótkowłosych.

Białe koty mogą mieć oczy żółte lub niebieskie, a czasem tęczówki o różnym kolorze. O takich kotach mówi się, że są różnookie. Chociaż głuchotą mogą być dotknięte koty o wszystkich opisanych wyżej kolorach tęczówek, najbardziej narażone na nią są koty niebieskookie lub o jednym oku niebieskim.

Chociaż chorobę tę nazywamy głuchotą, nie wszystkie dotknięte nią koty są całkowicie głuche. Czasem proces dotyczy tylko jednego ucha, podczas gdy drugie rozwija się normalnie. U kotów różnookich (o jednym oku niebieskim, a drugim żółtym) bardzo często głuchota występuje po stronie oka niebieskiego, przy normalnym słyszeniu po stronie oka żółtego.

Koty z głuchotą wrodzoną powinny być wyłączone z hodowli. Rozmnażanie głuchych białych kotów stwarza poważne niebezpieczeństwo rodzenia się głuchych kociąt.

Trzeba jednak wiedzieć, że większość białych kotów, również tych o niebieskich oczach, nie jest głucha. Wiele z nich słyszy normalnie przynajmniej na jedno ucho. Mówimy o nich, że są częściowo głuche. Trzeba po prostu zwrócić uwagę, że Małe koty o niebieskich oczach są bardziej zagrożone głuchotą niż koty o różnobarwnej sierści, ale większość białych kotów o niebieskich oczach słyszy normalnie.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników