Sezon na grzyby – nie dla kota!


Sezon grzybowy w pełni. Z przyjemnością spacerujemy i zbieramy leśne dary. Zrób jednak wszystko, by nie zainteresował się nimi twój mruczek!

Jesień to ulubiona pora grzybiarzy. Spacerowanie po lesie, oddychanie świeżym powietrzem, satysfakcja ze znalezionego łupu, a na końcu pyszne grzybowe potrawy – grzybobranie daje wiele radości. Koci opiekunowie powinni jednak wziąć pod uwagę, że przyniesione grzyby należy bezwzględnie odizolować od naszych ulubieńców. Grzyby dla kota są bowiem niezwykle niebezpieczne.

Grzyby dla kota – jadalne czy trujące?

Leśne dary w postaci grzybów dzielimy na jadalne i trujące. Co roku dochodzi jednak do wielu pomyłek i zatruć, które czasami kończą się niestety tragicznie. Choć grzyby dla kotów również można by podzielić na jadalne i trujące, to wiedza w tym zakresie jest jeszcze tak znikoma, że lepiej nie ryzykować ani nie eksperymentować. W przypadku kotów wszystkie grzyby należy zatem uważać za trujące!

Nasze mruczki mogą jednak wykazywać pewne zainteresowania leśnymi przysmakami. Nie wszystkie będą ciekawe tego, co przynieśliśmy w koszyku. Część kotów totalnie to zignoruje. Jednak intensywny zapach, proces obierania (zazwyczaj na gazetach), wieszanie na sznureczkach – może kusić niektóre ciekawskie kociaki. Czy to jedynie dla zabawy, czy przez pomyłkę – żaden grzyb nie powinien znaleźć się w kocim brzuszku!

kot i grzyby
fot. Shutterstock

Gdy kot zje grzyby

W przypadku podejrzenia, że kot zjadł lub lizał grzyby, trzeba bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza. Najlepiej zabrać ze sobą resztkę grzyba, którym raczył się mruczek (nie pakuj grzybów w folię aluminiową). Objawy zatrucia ujawniają się często już po 30 minutach od zjedzenia. Jednak niektóre symptomy zauważymy dopiero po wielu godzinach. Czasami trudno połączyć je z zatruciem grzybami. W przypadku kotów wychodzących jest to jeszcze trudniejsze. W końcu nie mamy pewności, co kot robił i czy spacerując po lesie, nie postanowił z grzybów zrobić sobie podwieczorku. Jeśli trwa akurat wysyp grzybów, wszelkie zdrowotne komplikacje należy kojarzyć właśnie z zatruciem i jak najszybciej reagować.

Uwaga!

W niektórych przypadkach konieczne będzie wywołanie wymiotów. Lecz nigdy nie rób tego bez konsultacji, gdyż w niektórych przypadkach mogłoby to jedynie zaszkodzić. Po wykonaniu wszelkich działań doraźnych weterynarz zleci badania krwi między innymi w celu wykonania prób wątrobowych.

Objawy zatrucia grzybami

Objawy zatrucia i ich nasilenie będą różnić się w zależności od gatunku grzybów – w każdym mogą znajdować się inne toksyny, mające różny wpływ na organizm kota. Wiele zależy też od stanu zdrowia mruczka i jego wrażliwości.

kot i grzyby
fot. Shutterstock

Zaniepokojenie powinny wzbudzić:

 • drgawki
 • problemy z chodzeniem
 • letarg
 • wyjątkowo brzydki oddech
 • wymioty
 • biegunka
 • nietypowe oddawanie moczu
 • ślinotok
 • bóle brzucha
 • żółknięcie białek oczu
 • rozszerzenie źrenic

Zatrucie grzybami jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się uszkodzeniem wątroby i/lub nerek, a nawet śmiercią. Choć nie wszystkie grzyby stanowią zagrożenie dla kota, to nie posiadając dokładnej wiedzy na temat, które są trujące, a które nie – lepiej nie ryzykować. Należy bezwzględnie uniemożliwiać kotu kontaktu z grzybami w każdej formie. Domowe przetwory ukryj przed kocim zasięgiem, sprawdź, czy w ogrodzie do którego wychodzi kot nie rosną grzyby, a koty samodzielnie spacerujące po okolicy miej pod baczną obserwacją!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments