Powstała szczepionka zwalczająca alergię na koty


Szwajcarscy naukowcy opracowali preparat, który ma być wybawieniem dla wszystkich osób uczulonych na koty.

Pojawiła się nadzieja dla tych, którzy na kocie towarzystwo reagują katarem i kichaniem. Wygląda na to, że po wieloletnich badaniach wreszcie powstała szczepionka na alergię na kota. Co ciekawe, wcale nie jest przeznaczona dla ludzi, ale.. dla mruczków.

Koniec z kichaniem?

Preparat nazywa się HypoCat i został opracowany przez zespół szwajcarskich naukowców pracujących dla firmy HypoPet. Dane przedkliniczne dotyczące szczepionki zostały opublikowane w kwietniu tego roku, ale na wprowadzenie jej do sprzedaży trzeba będzie jeszcze poczekać. Mimo to przekazane opinii publicznej informacje są naprawdę obiecujące.

Jak to działa? Wbrew temu, co mogłaby podpowiadać logika, HypoCat podaje się nie ludziom, lecz kotom. Szczepionka neutralizuje białko Fel d 1, które jest obecne w kociej ślinie, skórze, łzach i gruczołach okołoodbytniczych. To właśnie ono, a nie sierść, powoduje reakcje alergiczną u uczulonych osób. HypoCat stymuluje koci organizm do produkcji przeciwciał, które niszczą kłopotliwe (z ludzkiego punktu widzenia) białko.

Hipoalergiczne koty

Wszystko pięknie, ale czy szczepionka na alergię na kota jest bezpieczna dla samych kotów? Jej twórcy przekonują, że tak – ujawniono, że w trakcie testów zaszczepiono 54 koty. Wszystkie miały zareagować zgodnie z intencjami badaczy – ich organizmy zaczęły wytwarzać przeciwciała likwidujące Fel d 1. Naukowcy deklarują, że HypoCat jest dobrze tolerowana i na ten moment nie wykryto żadnych skutków ubocznych. Czy tak już zostanie, okaże się później – badania jeszcze się nie zakończyły.

Jeśli HypoCat ostatecznie okaże się sukcesem, skorzystają na tym zarówno koty, jak i ludzie. Te pierwsze będą miały większe szanse na adopcję. Być może unikną odrzucenia po tym, jak u któregoś z domowników wystąpią objawy alergii. W takiej sytuacji, zamiast oddać mruczka, będzie można po prostu podać mu szczepionkę. Niewykluczone, że już wkrótce prawdziwie hipoalergiczne koty staną się rzeczywistością.

Kiedy pojawi się szczepionka na alergię na kota?

Pomimo optymistycznych doniesień, HypoCat musi przejść jeszcze szereg testów i procedur, zanim pojawi się w gabinetach weterynaryjnych. Naukowcy przewidują, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to szczepionka może trafić do obrotu za około 3 lata. Jednak gdy w końcu do tego dojdzie, bez wątpienia będzie prawdziwym przełomem w walce z alergią na koty.

Co sądzicie o mechanizmie działania HypoCat? Zdecydowalibyście się zaszczepić nią swojego kota? Czekamy na wasze opinie.

źródło: iflscience.com

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments