Ile kosztuje wyprawka dla kota?


Decyzja o posiadaniu zwierzaka powinna być jedną z tych najbardziej przemyślanych, także pod kątem finansowym.

Zanim pupil trafi pod nasz dach, musimy zapewnić mu przynajmniej najpotrzebniejsze rzeczy, z których będzie korzystał już od pierwszych dni. Ile kosztują niezbędne akcesoria? Policzmy.

Akcesoria dla kota domowego – „zestaw startowy”

Zacznijmy od początku. Jeśli chcemy bezpiecznie przywieźć czworonoga do domu (a potem zabierać go do weterynarza czy na wakacje), nie obejdzie się bez transportera. Najtańsze plastikowe modele kosztują w internetowych sklepach zoologicznych około 40 zł, ale oczywiście możemy wybrać również torbę transportową (ceny wahają się w przedziale 50-140 zł) lub plecak z „okienkiem”, przez które nasz kot będzie mógł obserwować otoczenie (80-150 zł).

Kolejnym artykułem pierwszej potrzeby będzie kuweta, czyli kocia toaleta. W sprzedaży dostępne są opcje odsłonięte, z drzwiczkami i daszkiem albo z dodatkowym filtrem pochłaniającym brzydkie zapachy. Najprostsza, odsłonięta wersja kosztuje ok. 30 zł, z kolei kuweta kryta to koszt rzędu 50-150 zł. Oczywiście będziemy musieli dokupić do niej żwirek (silikonowy, drewniany lub bentonitowy). Ceny rozpoczynają się od ok. 20 zł za małe opakowanie. Obowiązuje prosta zasada: im większa paczka, tym niższa cena za kilogram żwirku. Jeśli nie zdecydujemy się na kuwetę z filtrem, dla własnego komfortu dobrze będzie zaopatrzyć się jeszcze w neutralizator w proszku (ok. 13 zł).

Każdy przyszły właściciel kota musi również wybrać drapak. Kot będzie traktował go nie tylko jak zabawkę, ale także przedmiot służący do pielęgnacji pazurów. Jeśli nie zapewnimy mruczkowi możliwości ich ścierania, z pewnością drapakami bardzo szybko staną się… kanapa, fotele i krzesła ☺ Najprostszy wariant, czyli drapak wielkości pudełka, można kupić już za ok. 30 zł. Widełki cenowe są naprawdę szerokie. Kiedy przyjdzie nam do głowy, żeby sprezentować ulubieńcowi wysoką wieżę pełną budek, drabinek i miejsc do wspinania, możemy zostawić w sklepie zoologicznym nawet kilkaset złotych.

Nie można zapomnieć też o mniejszych akcesoriach, takich jak cążki do obcinania pazurów (zazwyczaj 10-20 zł) oraz miski na jedzenie i wodę. Za te wykonane z plastiku zapłacimy nie więcej niż kilkanaście złotych. Nieco droższe będą miski metalowe, ceramiczne, antypoślizgowe czy miski na stojaku (30-90 zł). Możemy również zainwestować ok. 200-250 zł w automatyczny podajnik suchej karmy, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kotów z nadwagą.

Kociak i kot senior – dodatkowe wydatki

Spory wpływ na to, jakie wydatki będziemy musieli ponieść w związku z pojawieniem się kociego domownika, ma jego wiek. Jeśli już niedługo zamieszka z nami kociak, będzie trzeba zapewnić mu karmę „junior” dostosowaną do potrzeb żywieniowych maluchów poniżej 1. roku życia. Sporym wydatkiem okaże się też zapewne mleko zastępcze (ok. 20-30 zł za torebkę). Jeśli natomiast zdecydujemy się przygarnąć kociego seniora, powinniśmy mieć na uwadze jego ewentualne problemy zdrowotne. Starsze zwierzęta nierzadko wymagają podawania specjalistycznej karmy weterynaryjnej, która jest zdecydowanie droższa niż ta dostępna w większości sklepów (kosztuje nawet kilkaset złotych miesięcznie). Muszą również częściej odwiedzać weterynarza.

Inne koszty związane z posiadaniem kota

Skupiliśmy się na podstawowej kociej wyprawce, ale to przecież nie jedyne koszty, jakie musi regularnie ponosić właściciel kota. Zanim nowy towarzysz na dobre się u nas zadomowi, powinniśmy zabrać go do weterynarza na szczepienia i odrobaczyć (taka „profilaktyczna” wizyta kosztuje ok. 200-250 zł, w zależności od lecznicy i powinna być powtarzana co najmniej raz w roku).

Jak sfinansować wyprawkę dla kota?

Skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie potrzeb ukochanego zwierzaka? W sytuacji, gdy brakuje nam środków, pomocne mogą okazać się popularne chwilówki. Oddajmy głos ekspertowi:

Wzięcie pożyczki online na pokrycie kosztów związanych z przygarnięciem zwierzaka może początkowo brzmieć nieco kontrowersyjnie, ale w żadnym wypadku nie powinniśmy demonizować chwilówek. Rzecz polega na tym, by – tak samo, jak każdy dług – zaciągać je odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy mamy pewność, że  będziemy w stanie terminowo spłacić nasze zobowiązanie. Stosując takie podejście, możemy korzystać z pożyczek pozabankowych niemal na dowolny cel – mówi Jerzy Małysz z portalu sowafinansowa.pl.

I pomyśleć, że nie napisaliśmy jeszcze nawet słowa o zestawie zabawek: myszkach z kocimiętką, szeleszczących tunelach, piórkach, piłeczkach, kolorowych kartonowych pudełkach czy smakołykach… Tutaj granicę wyznacza tylko portfel właściciela.


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments