Dziki kot pojechał na randkę z Anglii do Szwajcarii


Irbis śnieżny o imieniu Chris pokonał prawie 1500 km, by spotkać się z kandydatką na partnerkę.

Wyjście na randkę czasem wymaga pewnych poświęceń – przypuszczamy, że zgodzą się z tym zwłaszcza kobiety, choć pewnie i panowie mieliby w tym temacie coś do powiedzenia 😉 W świecie zwierząt wygląda to nieco inaczej, co nie oznacza, że zawsze prościej. Z pewnością potwierdziłby to Chris – irbis śnieżny z angielskiego zoo, który na swoją „randkę” musiał udać się aż do Szwajcarii.

Z Lake District do Zurychu

Chris urodził się w 2018 roku w zoo Lakeland Wildlife Oasis niedaleko Milnthrope w Anglii. Jest przedstawicielem zagrożonego gatunku – pantery śnieżnej. Szacuje się, że na wolności żyje już tylko ok. 4 tysięcy osobników, przy czym ich populacja wciąż maleje. Jednym z działań mających zapewnić przetrwanie śnieżnym panterom jest program hodowli irbisów, w którym uczestniczą wybrane europejskie ogrody zoologiczne – wśród nich jest m.in. dom Chrisa. Młody samiec wyjechał do zoo w Zurychu, by poznać potencjalną partnerkę. Aby randka mogła się odbyć, irbis śnieżny musiał pokonać prawie 1500 km. Z jakim skutkiem? Tego jeszcze nie wiadomo.

Today we said goodbye to Chris the snow leopard! Chris was born in May 2018 to parents Pavan and Tara – and has been…

Publiée par Lakeland Wildlife Oasis sur Mercredi 29 janvier 2020

Irbisy prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łącząc się tylko w okresie godowym. Ciąża trwa ok. 90-100 dni, a w miocie rodzą się zwykle 2-3 młode.

Irbis śnieżny zagrożony wyginięciem

Sytuacja pantery śnieżnej wciąż się pogarsza. Mimo oficjalnego zakazu polowania na te zwierzęta, nie brak kłusowników, którzy zastawiają na nie pułapki, chcąc pozyskać ich piękne futro. Irbisy wpadają też w pułapki zastawiane na inne zwierzęta, co często kończy się okaleczeniami prowadzącymi do ich śmierci. Kurczą się też ich naturalne siedliska, przez co pantery zmuszone są szukać pożywienia w ludzkich zagrodach. W nieuchronny sposób prowadzi to do konfliktu, którego ofiarą padają dzikie koty.

Obecnie w ogrodach zoologicznych żyje ok. 200 irbisów. Czy za sprawą Chrisa i jego partnerki (?) dołączą do nich kolejne młode? Trzymamy kciuki, by przebywające w Zurychu koty przypadły sobie do gustu. Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację ich wolno żyjących pobratymców, każda pantera śnieżna jest bezcenna.

źródło: bbc.com

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments