Higiena w kociej jadalni. Jak często myć kocie miski?

fot. Shutterstock

Częstotliwość konieczności mycia kocich miseczek zależy od rodzaju stosowanej karmy. Jednak zasada brzmi prosto: im częściej je czyścisz, tym lepiej dla zdrowia i komfortu kota.

Opieka nad kotem wymaga wielu czynności porządkowych – te szczególnie dotyczą kuwety i jej czyszczenia. Jednak nie tylko kocią toaletę należy utrzymywać w czystości. Co jeszcze? Kocie legowiska, kocyki, ale również miski. A jak często trzeba myć kocie miski?

emiteo

Jak często myć kocie miski?

Czy należy to robić po każdym użyciu? Raz dziennie, a może wystarczy rzadziej, np. co kilka dni? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brudne naczynie? A może to żaden problem?

Miski na jedzenie

Choć niektóre koty wylizują miseczki „do czysta” – to nigdy nie są one wystarczająco czyste, aby użyć ich ponownie bez mycia. Jeśli karmisz swojego pupila mokrą karmą, zdecydowanie powinieneś czyścić miski codziennie. Najlepiej po każdym posiłku, a już na pewno raz dziennie. Resztki mokrej karmy szybko psują się w temperaturze pokojowej. Jeżeli natomiast stosujesz dietę BARF – mycie kociego talerza po każdym posiłku jest obowiązkowe. Surowe mięso to doskonałe środowisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii, takich jak E. coli i salmonella.

Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do infekcji zarówno zwierzaka, jak i pozostałych domowników. Odmowa jedzenia to najmniej dotkliwe konsekwencje brudu w miskach. Jeśli twój kot spożywa jedynie karmę suchą, również dbaj o higienę kociej stołówki. Choć suche chrupki się nie psują, to może osadzać się na nich chociażby kurz czy ślina. Miska po suchej karmie jest tłustawa i pokryta osadem – przynajmniej co kilka dni zadbaj o jej czystość.

W razie potrzeby zainwestuj w kilka misek i wymieniaj je po każdym posiłku. Nie ryzykuj jednak zatruciem. Unikaj również misek plastikowych – tworzywo to łatwo się rysuje, a jedzenie ukryte w mikroszczelinach z czasem zaczyna się psuć. Co więcej, plastik chłonie zapachy, nie tylko ładne – również te brzydkie. Dodatkowo plastikowe miski są lekkie i przesuwając się w trakcie jedzenia, psują komfort posiłku.

Najlepszy wybór

Najbardziej praktyczne i higieniczne są miski ceramiczne.

Miski na wodę

Miseczki z wodą powinny również być myte codziennie. Chyba że planujesz hodowlę kolonii glonów. Można to robić przy okazji wymiany wody, która powinna odbywać się jak najczęściej – świeża woda dla kota ustawiona w odpowiedniej odległości od misek z jedzeniem to podstawa! Koty są bardzo wybredne w kwestii picia wody, z pewnością nie będą spożywać brudnej lub stęchłej cieczy, a zmniejszenie jej spożycia może w bardzo negatywny sposób odbić się na kocim zdrowiu. Niektóre koty, zamiast wody z miski, wolą korzystać z tej bieżącej, np. z fontanny. To świetne rozwiązanie zachęcające mruczka do nawadniania się. Pamiętaj jednak, że urządzenie to również wymaga regularnego czyszczenia.

O tym pamiętaj!

Pamiętaj, by dokładnie wypłukać miski po myciu z wszelkich detergentów. Płyn do naczyń czy mydło łatwo osadza się w miskowych zakamarkach. Chemia może podrażnić układ pokarmowy naszego pupila. Unikaj stosowania agresywnych detergentów. Jeśli wkładasz naczynia do zmywarki – pierz je w temperaturze minimum 60 stopni. Dzięki temu zabiegowi wszystkie zanieczyszczenia są eliminowane, a bakterie giną.

Podsumowanie

Właściwa higiena chroni kota, ciebie, a także zmniejsza prawdopodobieństwo odmowy jedzenia przez wybrednego zwierzaka. Niech codzienne mycie kocich misek, a także podkładek pod miseczki stanie się dla ciebie rutyną. Dodatkowo możesz również wprowadzić cotygodniowe gruntowne sprzątanie kociej jadalni. To konieczność, którą jesteś winien swojemu pupilowi, nie luksus!
Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments