Jak określić wiek kota? Oto 5 przydatnych wskazówek!


Po czym można określić wiek kota? Sprawdź, ile lat może mieć twój znaleziony kociak lub przygarnięty ze schroniska mruczek!

Wiele miotów pochodzących ze schronisk, fundacji lub z podwórka ma za sobą nieznaną historię. Przygarniając takiego mruczka, nie wiemy więc, co wcześniej jadł, na co chorował, ani kiedy dokładnie się urodził. Jeśli chcemy określić wiek kota, możemy zabrać go do weterynarza lub samodzielnie przyjrzeć się zwierzakowi – pod warunkiem oczywiście, że wiemy, na co musimy zwrócić uwagę. Jak oszacować wiek znalezionego kota?

Po czym można określić wiek kota?

Określenie, ile kot ma lat, bywa problematyczne. Szczególnie jeśli nie jest już kilkumiesięcznym kociakiem, a dorosłym mruczkiem. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwolą ci ocenić wiek kota. Oto 5 z nich!

1. Wielkość kota

Zdrowe kociaki w wieku poniżej 6 miesięcy powinny przybierać na wadze około 0,45 kg miesięcznie. Średniej wielkości dwumiesięczny kociak ważyć będzie niecały kilogram, trzymiesięczny około 1,3 kg… I tak dalej, aż do wieku 6 miesięcy. Po tym czasie określenie wieku kota po jego wadze może nie być już takie proste. Takie proporcje nie sprawdzą się także w przypadku kotów małych lub olbrzymich ras i ich krzyżówek.

2. Zęby

U najmłodszych kociaków mleczaki zaczynają wyrzynać się około 2. tygodnia życia i kończą około 8. tygodnia życia. Następnie u czteromiesięcznych kociaków rozpoczyna się wymiana zębów na stałe – większość kotów w wieku 7 miesięcy będzie już miało wszystkie zęby stałe.

W przypadku dorosłych kotów ocena wieku po zębach nie zawsze jest możliwa. Teoretycznie wraz z wiekiem zaobserwować można coraz więcej osadu odkładającego się na zębach zwierzaka. Jednak stan zębów i dziąseł zależeć będzie nie tylko od wieku mruczka, ale także od jego diety i indywidualnych predyspozycji do odkładania się płytki nazębnej. U starszych kotów na siekaczach można za to zaobserwować niewielkie, brązowe kropki powstałe na skutek ścierania się wierzchniej warstwy zębów. Takie ślady zużycia pojawiają się u kilkunastoletnich kotów.

3. Oczy

Wszystkie kocie maluchy rodzą się z niebieskimi oczami. Kolor tęczówek zmienia się na docelowy dopiero w wieku około 4 miesięcy. U dorosłych kotów w wieku 6-7 lat następuje często delikatne zamglenie źrenicy. Takie zmiany stają się widoczne gołym okiem u kotów około 10. roku życia.

4. Wygląd sierści

Sierść u młodych kociaków jest niezwykle delikatna i puszysta. Wraz z wiekiem włosy kota stają się sztywniejsze, a u bardzo starych mruczków mogą pojawiać się także miejscowe przerzedzenia i wyłysienia. U niektórych kotów już w wieku 5 lat mogą pojawić się siwe włosy na pysku i w okolicy oczu. Starsze koty cierpiące na różne dolegliwości takie jak artretyzm, koci alzheimer czy choroby zębów, mogą także zaniedbywać higienę sierści.

5. Stan zdrowia

Wraz ze starzeniem się organizmu kota, mogą rozwinąć się u niego przeróżne dolegliwości. Osłabieniu ulega też układ odpornościowy zwierzaka, co skutkuje często zwiększoną podatnością na infekcje. Wiek kota można bardzo orientacyjnie ocenić po stanie jego serca, nerek czy wątroby. U starszych, kilkunastoletnich kotów dochodzi również do stopniowego zaniku tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Wychudzenie może być jednak także objawem przeróżnych chorób. Dlatego adoptowanego kota w złym stanie należy zawsze dokładnie przebadać i sprawdzić, czy jego słaba kondycja wynika wyłącznie ze starości, czy może jest skutkiem jakiejś dolegliwości zdrowotnej.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments