Jak prawidłowo przeliczyć wiek kota na ludzki?


Opiekunowie kotów patrząc na swoich pupili, często zastanawiają się, ile lat miałby ich mruczek, gdyby był… człowiekiem. 

Jak liczyć wiek kota?

Jeśli zaadoptowałeś kota lub przygarnąłeś bezdomnego mruczka z ulicy i nie jesteś pewny, ile może mieć lat, to mimo wszystko możesz spróbować określić jego wiek. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą ci w przybliżeniu oszacować kocie lata.

rudy kot ziewa
fot. Shutterstock

Zęby

Doskonałym wskaźnikiem wieku kota są jego zęby. Starsze koty mają tendencję do większych przebarwień niż młodsze zwierzęta. Mruczek po ukończeniu około 4. miesiąca życia zacznie wymieniać mleczaki na stałe zęby. Weterynarze, oceniając wiek kota na podstawie ich uzębienia, zaznaczają, że kamień nazębny na wszystkich zębach wskazuje, że zwierzę może mieć od około 3 do około 5 lat. Z kolei braki w kocim uzębieniu mogą oznaczać, że masz kota w podeszłym wieku.

spacerujący kot
fot. Shutterstock

Sierść i sylwetka

Kolejnym sposobem, aby określić wiek kota jest jego sierść i ciało. Kocięta, młode oraz koty w średnim wieku ze względu na większą aktywność powinny mieć jędrne ciało z widocznie zarysowanymi mięśniami. Ich sierść jest miękka i błyszcząca. W okolicach 9. roku życia zaczynają tracić masę mięśniową, a futro powoli staje się matowe.

mały kotek w kartonie
fot. Shutterstock

Oczy

Również zaglądając w kocie oczy możemy spróbować oszacować wiek pupila. Z wiekiem tęczówka staje się bardziej mętna i matowa (zaćma). Oczy młodych kotów są pełne blasku, a brzegi tęczówki regularne.

Pamiętajmy, że wiek nie zawsze idzie w parze z witalnością. Niezależnie od tego, czy liczysz kocie lata w przeliczeniu na nasze czy też nie, dbaj o swojego mruczka, by razem z tobą mógł dożyć w zdrowiu sędziwego wieku.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments