10 porad, jak stać się lepszym opiekunem kota


Chciałbyś, aby ciebie i twojego kota łączyło coś wyjątkowego? W takim razie dobrze trafiłeś, bo my wiemy, jak to zrobić.

Są samodzielne i chodzą własnymi ścieżkami… Przyjęło się sądzić, że koty to zwierzęta prawie bezobsługowe. Nie potrzebują tyle uwagi co psy, można je zostawić na cały dzień w domu, a do tego nie lubią nadmiernego eksponowania uczuć. To prawda, koty doskonale wiedzą, co to przestrzeń osobista. Nie znaczy to jednak, że nie chcą, abyś był jej częścią. Co więcej, za właściwą opiekę odwdzięczą się miłością na całe życie, a więzi, jakie stworzycie, będą wam zazdrościć wszyscy dookoła. Chciałbyś stać się lepszym opiekunem dla twojego kota? Oto, co należy zrobić. 

1. Wybierz sprawdzony gabinet weterynaryjny… 

Zapytaj sąsiadów lub poszukaj informacji w internecie na temat lecznic weterynaryjnych w twojej okolicy. Wybierz tę, która budzi twoje zaufanie. W miarę możliwości korzystaj w niej z usług jednego lekarza. Zabieraj kota na przeglądy kontrolne raz do roku. Lekarz weterynarii, który zna zwierzaka, szybciej zauważy nieprawidłowości. 

2. …i petsittera 

Niespodziewany wyjazd, a przyjaciele i rodzina nie mogą zająć się twoim pupilem? Przygotuj się na takie sytuacje. To ważne, aby zostawiać swojego najlepszego przyjaciela w odpowiedzialnych i sprawdzonych rękach. Twoja nieobecność jest dla kota wystarczającym dyskomfortem. Nie narażaj go na zbędny stres wywołany przez wizyty zupełnie obcej i przypadkowej osoby. Wybierz petsittera jeszcze zanim będzie potrzeba skorzystać z jego usług. To daje ci czas na znalezienie idealnej osoby dla twojego kota. Takiej, którą ty obdarzysz zaufaniem i przy której kot będzie czuł się bezpiecznie. 

3. Codziennie czyść kuwetę swojego podopiecznego

Koty to czyściochy, a higiena odgrywa znaczącą rolę w ich życiu. Poza tym nikt przecież nie lubi załatwiać się do brudnej toalety… Kocie odchody należy usuwać codziennie, a raz w tygodniu wymieniać żwirek na nowy. Poza tym pamiętaj, by przed każdym napełnieniem kuwety dokładnie umyć pojemnik.  

kot nie korzysta z kuwety
fot. Shutterstock

4. Czytaj etykiety karm 

Czy gdyby mruczek mógł decydować, wybrałby jedzenie ubogie w mięso i pełne zapychaczy? Raczej nie… Kot w sprawie tego, co znajdzie w miseczce, zdany jest tylko na ciebie, dlatego karm go tak dobrze, jak mocno go kochasz. Wybieraj jedzenie z najlepszym składem, takie jak mokra karma dla kota Dolina Noteci Superfood kurczak i wołowina z doradą. To pełnoporcjowy posiłek, bogaty w mięso i wartościowe dodatki, dzięki którym kot zachowa doskonałą kondycję. A do tego mruczki zwyczajnie za nią przepadają. Czy można chcieć więcej?

5. Kup drapak 

Przeganiasz kota i złościsz się, gdy mruczek drapie fotel lub sofę? Zastanów się, czy ma alternatywę… Drapanie leży w kociej naturze. Pozwala kotu zaznaczyć teren, uwalnia stres i pomaga rozciągnąć mięśnie. Kot, drapiąc w drapak, w zupełności będzie mógł realizować swoje kocie potrzeby, a ty ocalisz meble. I wszyscy będą zadowoleni! 

6. Baw się  

Koty zabawę mają we krwi! Potrzebują jej, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną i równowagę psychiczną. Jeśli chcesz, aby twój mruczek był szczęśliwy, baw się z nim każdego dnia w to, co lubi najbardziej. W polowanie! Wystarczy kawałek sznurka lub papierek, żeby kot wprost szalał ze szczęścia. I ty też, bo przecież widok domowego tygrysa na łowach jest naprawdę wyjątkowy.

fot. Shutterstock

7. Pielęgnuj regularnie

Systematyczne wyczesywanie kota to same korzyści. Usuwasz przecież martwe włosy, które zamiast trafić do kociego pyszczka, zostaną na szczotce. Aby sierść była zdrowa i lśniąca, pielęgnację warto wesprzeć odpowiednią dietą. Mokra karma Dolina Noteci danie z królika to źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych n-6, które korzystnie wpływają na skórę i jakość kociego futerka. Codzienna pielęgnacja to również okazja do spędzenia czasu tylko we dwoje. Jeśli nauczysz swojego kota, że to sama przyjemność, bądź pewien, że pupil każdego dnia będzie z ochotą wskakiwał ci na kolana, dopominając się o przegląd futerka. 

8. Naucz się kociego języka 

Koci język to nie tylko znane wszystkim miauczenie, ale również mowa ciała! Co twój kot chce ci powiedzieć, „strzelając ci baranka”? Dlaczego energicznie potrząsa końcówką ogona? Każde zachowanie kota coś znaczy, a zrozumienie tego, co to jest, to klucz do głębokiej relacji z mruczkiem.

9. Bądź uważny 

Mruczek zachowuje się inaczej niż dotychczas? Niechętnie się bawi, a może więcej czasu spędza w ukryciu? Nawet subtelne odstępstwo od codziennej rutyny może zwiastować problemy. Koty są mistrzami w maskowaniu swoich chorób, dlatego nigdy nie ignoruj niepokojących symptomów i w trosce o zdrowie zwierzaka – zabierz go to weterynarza.

kot syjamski
fot. Shutterstock

10. Nie zapomnij o kastracji

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien dopilnować, aby jego kot został poddany temu zabiegowi. Kastracja rozwiązuje problem niechcianej ciąży, pozbawia zwierzaka męczących zachowań godowych, a do tego chroni przed chorobami, takimi jak nowotwory. 

Tylko tyle i aż tyle  

Nawet niewielkie zmiany w twoim podejściu do opieki nad kotem mogą wznieść waszą relację na wyższy poziom, a z ciebie zrobić lepszego opiekuna. Pamiętaj – twój kot jest wspaniały, a więc zasługuje na to, co najlepsze, czyli na opiekuna świadomego potrzeb swojego kota. 

logo dolina noteci


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments