4 sposoby na to, by twój kot pokochał swój drapak

fot. Shutterstock

Twój mruczek unika drapaka jak ognia? Sprawdź, jak to zmienić i... uratować meble.

Drapanie to instynktowna potrzeba każdego kota. Wbrew temu, co zwykło się powtarzać w towarzystwie, wcale nie chodzi o ostrzenie pazurów, a przynajmniej – nie w takim rozumieniu, jak mogłoby się wydawać. Pewne jest natomiast to, że nie można mruczka tego oduczyć – nie ma sensu próbować; to byłoby wbrew jego naturze. W zamian warto kupić mu drapak i przekonać go, by to z jego pomocą dawał upust swoim potrzebom. Ale jak to zrobić? Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Niektórym wydaje się to bardzo trudne, jeszcze inni twierdzą, że to niemożliwe. „Bo koniec końców najlepszym drapakiem i tak okazuje się kanapa”. Zgoda, ale tylko wtedy, gdy zabraknie nam cierpliwości! Dzięki konsekwentnemu działaniu i kilku prostym trikom możemy sprawić, że kot polubi swój drapak i z chęcią będzie z niego korzystał.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad i sposobów, które znacząco zwiększą szanse powodzenia akcji „drapak” 🙂

jak zachęcić kota do korzystania z drapaka
fot. Shutterstock

1. Niech kot sam wybierze

Drapak drapakowi nierówny – w sklepach zoologicznych jest dostępnych wiele modeli, z których nie każdy musi przypaść do gustu naszemu kotu. Jak odgadnąć jego preferencje? Kluczem – jak zwykle – jest obserwacja. Jeśli mruczek z zapałem zdziera tapety i maltretuje boki kanapy, kupmy mu klasyczny „słupek” lub inny drapak do pionowego drapania. Jeśli kot z rozkoszą znęca się nad dywanem, prawdopodobnie spodoba mu się drapak o poziomej powierzchni, np. z tektury falistej. Pamiętajmy też, że drapak wcale nie musi pochodzić ze sklepu – w jego roli może sprawdzić się np. stara wycieraczka lub wieczko od pudełka. A najlepiej jedno i drugie – dobrze jest pozwolić kotu „potestować” różne tekstury, dzięki czemu zorientujemy się, co najbardziej odpowiada naszemu mruczkowi.

2. Miejsce ma znaczenie

Drapak należy umieścić w tej części domu, w której kot przebywa najchętniej. Najczęściej będzie to więc miejsce, w którym ty sam spędzasz najwięcej czasu – nie jest tajemnicą, że mruczki lubią mieć swoich opiekunów w pobliżu. Zamiast więc „chować” drapak w najciemniejszym kącie sypialni lub przedpokoju, ustaw go w salonie – tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo, że twój kot będzie z niego korzystał.

jak zachęcić kota do korzystania z drapaka
fot. Shutterstock

3. Odrobina motywacji nie zaszkodzi

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka? Pokazać mu, że drapanie w wyznaczonym miejscu łączy się z przyjemnością w postaci… nagrody. Gdy zauważysz, że kot z własnej woli używa drapaka, pochwal go i daj mu drobny smakołyk. W ten sposób wzmocnisz pozytywne zachowanie. Jeśli twój kot reaguje na kocimiętkę, możesz posypać nią drapak – mruczek będzie nim bardziej zainteresowany.

A co, gdy przyłapiesz kota na niszczeniu mebli? Zamiast się denerwować, spokojnie zaprowadź „przestępcę” do drapaka i daj mu smakołyk. Koty są bardzo inteligentne i szybko wychwytują takie powiązanie – gdy mruczek raz skojarzy, że drapak = nagroda, sam będzie go wybierał zamiast kanapy.

4. Zwalczaj nudę

Kot, który spędza dużo czasu sam i brakuje mu zajęcia, prędzej czy później będzie musiał rozładować nagromadzoną energię. Efektem są niejednokrotnie podrapane ściany i meble. Jeśli będziesz regularnie bawił się z mruczkiem i przepędzał w ten sposób nudę, twój pupil będzie miał mniejszą potrzebę „wyżywania się” kosztem wyposażenia domu. Łatwiej też zaspokoi naturalną potrzebę drapania z pomocą… drapaka.

jak zachęcić kota do korzystania z drapaka
fot. Shutterstock

A czy wasze koty chętnie korzystają z drapaków? Dajcie znać w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments