Fascynujące fakty o kocich rasach. Magiczny kot bengalski


Gwiazda wystaw i urzeczywistnienie ludzkich marzeń. Moda na dzikie koty trwa w najlepsze, a kot bengalski jest na to doskonałym przykładem.

Koty bengalskie to stali bywalcy wystaw. Coraz częściej goszczą także w domach. Wielu straciło głowę dla tego pięknego kota, który wygląda jak miniaturowy lampart. Choć bengale nie są typowymi kotami i choć nie są najprostsze „w obsłudze”, to kociarze totalnie oszaleli na ich punkcie. Jaki jest kot bengalski? Oto kilka ciekawostek na temat tej fascynującej rasy.

1. Tworzywo sztuczne

Kot bengalski nie został stworzony przez naturę. To w pełni sztuczna rasa powstała dzięki ludzkiej wyobraźni. Człowiek od zawsze podziwiał dzikie koty. „Wyprodukował” sobie zatem takiego, którego można trzymać w domu na kolanach. To międzygatunkowa krzyżówka dzikiego kota bengalskiego (zwanego też leopardem azjatyckim) z kotem domowym krótkowłosym. Jaki jest kot bengalski? Wyglądem bardzo przypomina swoich dzikich krewnych, ale jest obdarzony nieco łagodniejszym charakterem. Nieco…

2. W tym kocie wciąż drzemie dzikość

To z pewnością nie jest typowy kanapowiec. Hodowcom zajęło sporo czasu, by wyeliminować dzikie zachowania z jego puli genetycznej i utemperować dominujące cechy. Choć współczesne bengale są już „ucywilizowane”, to wciąż drzemie w nich pierwotna dzikość. Przejawia się sporym temperamentem i nieufnością odziedziczoną po protoplastach, a to sprawia, że niektóre z kotów tej rasy dość ciężko ułożyć. No cóż, z genami nie da się walczyć, aczkolwiek ogromne znaczenie ma poprawna socjalizacja od najwcześniejszych dni życia i indywidualny charakter zwierzaka.

jaki jest kot bengalski
fot. Shutterstock

3. Czuły towarzysz

Jeśli kociak został „dobrze ułożony”, stanie się dla swojego opiekuna lojalnym towarzyszem. Przywiązuje się do ludzi i uwielbia spędzać z nimi czas. Jednak zajmuje mu sporo czasu, by w stu procentach komuś zaufać. Choć pochodzi od dzikich kotów, potrafi być nadzwyczaj łagodny i niesamowicie przyjazny. Wesołe usposobienie bengala potrafi niejednokrotnie poprawić humor. To prawdziwy antydepresant w lamparciej skórze.

4. Nie tylko dziki kot bengalski

Kot bengalski to hybryda nie jednego, a dwóch gatunków dzikich kotów. Charakterystyczne rozety na sierści niektórych kotów tej rasy są spadkiem po jeszcze jednym dzikim przodku. W 1991 roku do puli hodowlanej włączono dwie kotki rasy bristol, będącej hybrydą kota domowego z dzikim margajem z Ameryki Południowej – kotem, który mógłby śmiało startować w kocich wyborach piękności.

5. W zdrowym ciele zdrowy duch

Jak jest kot bengalski? Zdrowy! Jest to jedna z młodszych ras i do tej pory nie odnotowano u niej szczególnych dolegliwości ani predyspozycji do konkretnych chorób. Dobre zdrowie również zawdzięczają swoim przodkom.

jaki jest kot bengalski
fot. Shutterstock

6. Zamiast psa?

Jeśli chciałbyś mieć psa, chodzić z nim na spacery, ćwiczyć komendy i aportowanie, lecz jednocześnie marzysz o mruczku, to ten kot będzie dla ciebie idealny. Kot bengalski należy do tak zwanych „psich ras”. Inteligencja pozwala mu z łatwością przyswajać naukę, a żywiołowość i ciekawość realizować różnego typu zadania. Domaga się uwagi i przybiega na zawołanie. Wymagająca zabawa i aktywność to dla bengala nie tylko frajda, ale przede wszystkim niezbędny element życia.

7. Śpiewak doskonały

Kot bengalski posiada wiele możliwości dźwiękowych. Jego głos przybiera najróżniejsze brzmienia. Od popiskiwania przez ochrypłe miauczenie po odgłosy przypominające gruchanie gołębia i psie szczekanie, a nawet groźne warczenie w sytuacji, gdy jest zaniepokojony. Lubi, gdy opiekun również komunikuje się z nim za pomocą dźwięków.

8. Miłośnik wody

Większość kotów zawzięcie unika wody. Inne lubią na nią jedynie patrzeć, ale żeby dotknąć? O nie! Bengale natomiast słyną z uwielbienia dla wodnych przygód. Potrafią pływać i robią to z przyjemnością. Zaglądają do zlewu, wchodzą opiekunowi do wanny. Bieżąca woda jest dla nich interesującym źródłem picia, ale nie tylko. Zdarza im się także załatwiać do takich miejsc. To kolejna pozostałość po dzikich przodkach i jeden z najtrudniejszych problemów, z którym borykają się hodowcy.

View this post on Instagram

Baby Suki testing the water 😸💦

A post shared by Suki Cat (@sukiicat) on

9. Czesanie? Nie, dziękuję

Futro bengala jest piękne i trzeba o nie odpowiednio dbać. W przypadku tego kota nie należy jednak z pielęgnacją przesadzać. Wystarczy czesać go tylko raz w tygodniu. Nie powinno się wręcz robić tego częściej – można wtedy uszkodzić sierść pupila.

10. Skąd ten blask?

Z pewnością tym, co u bengali zachwyca najbardziej, jest ich sierść. Niezwykle wyraźne wzory mienią się, jakby były posypane złotem. W dotyku futro kota jest aksamitne i śliskie. W obrazie mikroskopowym widać, że włos jest otulony maleńkimi banieczkami powietrza. To one, działając na zasadzie refrakcji kryształków, nadają sierści charakterystyczny blask.

11. Kot bengalski żyje krócej

Niestety, koty bengalskie są rasą, która żyje dość krótko. Nie jest to reguła, lecz przeciętny kot w domowych warunkach wkracza w starość po 10. roku życia. U bengala oznaki starzenia zauważymy szybciej. Różne źródła przedstawiają różne wartości, jednak kot też żyje od około 7 do 13 lat.

jaki jest kot bengalski
fot. Shutterstock

Jaki jest kot bengalski?

Koty bengalskie zachwycają swoim wyglądem. Mają także niepowtarzalne charaktery, choć nie są najłatwiejsze w hodowli i opiece. Tej rasy nie poleca się początkującym kociarzom i osobom, które przebywają dużo czasu poza domem. Z nudy i tęsknoty bengale mogą niestety nabroić.

Decydując się na takiego kota, nie powinniśmy ulegać jedynie jego niezaprzeczalnemu pięknu. Choć trudno mu się oprzeć, powinniśmy szczerze zastanowić się, czy będziemy w stanie sprostać jego wymogom i aktywnemu trybowi życia! Niemniej to bezapelacyjnie jedna z najpiękniejszych kocich ras. Kto się zgadza? 😉

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments