Gdy twój pupil kaszle… Co może powodować kaszel u kota?

fot. Shutterstock

Twój kot wydaje z siebie dziwne dźwięki? To może być kaszel. Sprawdź, jak możesz mu pomóc.

Sezon na przeziębienia w pełni – na każdym kroku słyszymy pociąganie nosem i pokasływanie. Niestety, tego typu przypadłości mogą nękać również zwierzęta. Zauważyłeś, że twój kot wydaje z siebie niepokojąco „ludzkie” odgłosy, które przypominają kasłanie? Kaszel u kota to nie żarty – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Jak brzmi kaszel u kota?

Tak jak u ludzi, również kaszel u kota przybiera różne formy: może być mokry, suchy, świszczący lub przypominający odruch wymiotny. Jest odruchową reakcją na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Towarzyszy różnym, mniej lub bardziej poważnym schorzeniom – z tego względu nigdy nie należy go ignorować.

Co może powodować kaszel u kota?

  • Infekcje dróg oddechowych – wprawdzie koty wykazują większą odporność na zmienne warunki atmosferyczne niż ludzie, ale mimo to także one mogą zapadać na różnorakie infekcje, zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Kaszel może wskazywać na pospolite przeziębienie, ale także zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak kichanie, wydzielina z nosa, pogorszenie apetytu czy osowiałość. Brak odpowiedniego leczenia na czas może skutkować poważnymi konsekwencjami, a nawet zagrożeniem dla kociego życia!
  • Astma – może wystąpić w każdym wieku, niektóre rasy mają zwiększone predyspozycje do jej występowania, m.in. koty perskie i birmańskie. Ma podłoże alergiczne, ale inne nawracające infekcje dróg oddechowych (jak choćby przeziębienia) również zwiększają ryzyko zachorowalności. Astma jest niestety nieuleczalna – stosuje się leczenie objawowe, mające zmniejszyć objawy i poprawić komfort życia chorego zwierzęcia. Wymaga regularnych konsultacji z lekarzem weterynarii i przeprowadzania badań kontrolnych. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż nieleczona powoduje wiele cierpienia i może prowadzić do śmierci kota.
  • Białaczka – przewlekła choroba wywoływana przez wirusa. Wiele zarażonych kotów przez lata nie wykazuje żadnych objawów. Jednak gdy choroba daje o sobie znać, jednym z symptomów bywa właśnie kaszel, któremu towarzyszy często ogólne osłabienie, spadek wagi czy biegunka.
kaszel u kota
fot. Shutterstock

Inne choroby, którym towarzyszy kaszel u kota to:

  • Choroby serca – dotykają koty w każdym wieku. Do charakterystycznych objawów wskazujących na potencjalne problemy z sercem, oprócz kaszlu należą duszności, przyspieszony oddech, osłabienie i omdlenia.
  • Nowotwory – zwłaszcza rak płuc, który oprócz kaszlu może objawiać się trudnościami w oddychaniu, utratą wagi, sennością i odkrztuszaniem krwi.
  • Dirofilarioza – choroba pasożytnicza roznoszona przez komary, od kilku lat coraz częściej pojawiająca się w Polsce. Więcej na temat robaków sercowych przeczytacie TUTAJ.
kaszel u kota
fot. Shutterstock

Kaszel u kota może świadczyć też o:

  • Obecności ciała obcego – np. w kocim przełyku lub tchawicy. W takiej sytuacji kaszel będzie gwałtowny, mogą mu towarzyszyć odruchy wymiotne i ślinotok. Trzeba jak najszybciej zabrać zwierzę do weterynarza, który za pomocą endoskopu lub – w bardziej skomplikowanych stanach – chirurgicznie usunie przyczynę problemów.
  • Zakłaczeniu – chyba wszyscy znamy ten charakterystyczny dźwięk, który wydaje z siebie kot próbujący pozbyć się nadmiaru zlizanej sierści. Jeśli takie sytuacje często się powtarzają, kotu należy pomóc, podając mu np. pastę odkłaczającą i zapewniając dostęp do kociej trawki. Wskazana jest także regularna pielęgnacja futerka, by zmniejszyć ilość połykanych włosów. W trudnych przypadkach należy udać się po pomoc do lekarza weterynarii.

Leczenie kaszlącego kota

Rodzaj terapii jest oczywiście uzależniony od pierwotnej przyczyny kaszlu – jak zdążyłeś się już zorientować, kaszel u kota może towarzyszyć wielu różnym chorobom i schorzeniom. Czasem jest też po prostu reakcją na alergeny i drażniące zapachy, np. dym papierosowy, chemię domową czy twoje nowe perfumy. Jeśli wykluczysz tę kwestię oraz ewentualne kłopoty z zakłaczeniem, nie zwlekaj i udaj się z kotem do weterynarza. Pamiętaj, by dokładnie opisać typ kaszlu, jego częstotliwość i sytuacje, w których twoim zdaniem występuje najczęściej. Zwróć też uwagę na ewentualne objawy towarzyszące. Wszystko to ułatwi specjaliście postawienie prawidłowej diagnozy i jak najszybsze wdrożenie efektywnego leczenia.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments