Ten ląd zdominowały koty. Poznaj Kocią Wyspę!

fot. Shutterstock

Uwierz, że chciałbyś spędzić tam swój urlop. Wszyscy znajomi kociarze by ci zazdrościli!

Aoshima, nazywana też Kocią Wyspą to zakątek, który pokochałby każdy wielbiciel mruczków. Liczba zamieszkujących ją kotów przewyższa liczbę mieszkańców o… sam się przekonaj o ile. Będziesz w szoku!

Gdzie leży Kocia Wyspa Aoshima?

Kocia Wyspa Aoshima leży na południu Japonii w prefekturze Ehime. Ten maleńki, niepozorny, liczący zaledwie 1,6 km długości skrawek lądu jest jednak miejscem jedynym w swoim rodzaju. Dlaczego? Ponieważ zamieszkują go niemal wyłącznie koty! I nie jest to sztucznie stworzona atrakcja turystyczna.

Jak wygląda życie na Kociej Wyspie?

Aoshima była w latach 40. wioską rybacką. Sprowadzono do niej koty, by polowały na niszczące rybackie łodzie gryzonie. Gdy mruczki wykonały swoje zadanie, nikt nie pomyślał o tym, by odpowiednio się nimi zająć. Przez lata zamieszkiwały one wyspę, pozbawione większej ingerencji człowieka i naturalnych wrogów. Te fortunne dla mruczków okoliczności sprawiły, że w 2019 roku na 1,6 kilometra kwadratowego żyło około 200 kotów! Dla porównania, mieszkańców wyspy było wówczas sześciu.

Ten zakątek Japonii stał się niemal bezludny głównie z powodu szerzącej się industrializacji i migracji do miast. Większość wyspiarzy z Wyspy Kotów zajmowała się rybołówstwem. W momencie, gdy zajęcie to przejęły wielkie firmy, pozbawiona źródła dochodu ludność przeniosła się do miast, by tam szukać zarobku. Wyspę pozostawiono kotom, z którymi życie dzieliło tylko kilkadziesiąt osób w podeszłym wieku.

Co dzieje się tam obecnie?

Obecnie liczba kotów na Aoshimie dalej oscyluje w okolicach 200 osobników, jednak nie zwiększa się już tak gwałtownie. W 2018 roku japońskie władze postanowiły położyć kres niekontrolowanemu rozrastaniu się mruczącej populacji i zarządziły akcję sterylizacyjną. Zabiegowi poddano niemal wszystkie koty. Wyjątek stanowi dziesięć miauczących sztuk, które przeciwny przedsięwzięciu mieszkaniec ukrył w swoim domu! Musiał być naprawdę przywiązany do lokalnej tradycji…

Najwięcej mruczków spotkać można w porcie, gdzie regularnie przypływają statki z dostawami żywności i innych artykułów codziennego użytku oraz promy pasażerskie, przywożące ciekawskich turystów. Sprytne koty świetnie wykalkulowały, gdzie spłynie na nie najwięcej dobra i tam stale oczekują ludzi. A jeśli lubisz poznawać ciekawe koty, koniecznie przeczytaj ARTYKUŁ O ŻEGLUJĄCEJ MISS RIGBY lub o KOCIEJ KIM KARDASHIAN!

żródła: Wikipedia, National Geographic

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments