Kocie BHP czyli dom bezpieczny dla kota


Przymierzasz się do wprowadzenia kota do swojego domu, a może masz już kota - warto, byś sprawdził, czy Twój dom jest dla niego bezpieczny.

Sprawdzenie domu pod kątem kociego bezpieczeństwa jest szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi mały kociak, z natury ciekawski i wszędobylski, z zapałem poznający otaczający go świat.

Domowe kocie bhp – na co zwrócić uwagę?

Małe przedmioty

Sprawdź, czy w zasięgu kota nie ma małych przedmiotów, które mógłby połknąć. Nie dawaj mu do zabawy koralików czy biżuterii. Zadławienie bądź przebicie przełyku lub jelit może być groźne.

Sznurki, tasiemki, włóczka

Kłębek wełny, tasiemki, sznurki od firanek czy od roletek to świetne, ale niebezpieczne zabawki – kot bawiąc się nimi, może się zaplątać i udusić. Może też zjeść kawałki sznurka, co grozi nawet martwicą jelita.

Balkon i okno – zawsze zabezpieczone

Zabezpiecz okna/balkon siatką chroniącą kota przed wypadnięciem.
Obszernie piszemy o tym tutaj.

Kable i przewody elektryczne

Zabezpiecz odsłonięte kable przed przegryzieniem – do tego nadają się doskonale osłonki, które można kupić w marketach budowlanych. Ochronią one zarówno kota jak i Twój sprzęt.

Rośliny trujące dla mruczka

Sprawdź, czy nie masz w domu roślin dla kota trujących – powinny one znajdować się poza zasięgiem kota, a idealnie – najlepiej, żeby zniknęły z domu.
Lista roślin trujących.

W łazience

Spuszczaj zawsze deskę klozetową – mały kociak może wpaść do środka i zwyczajnie się utopić.

Przed wyjściem z domu

Zanim wyjdziesz z domu – sprawdź drzwi i okna. Pamiętaj, że uchylne okno może stanowić śmiertelną pułapkę. Najlepiej kup ogranicznik na uchylne okno.

Szafy, szafki, szafeczki

Zabezpiecz pojemnik na śmieci, szafki kuchenne i szafy.

Śmiertelnie groźne foliówki

Nie trzymaj w zasięgu kota worków foliowych, reklamówek itp. – koty uwielbiają kryjówki i szeleszczące folie, ale owijając się nimi, mogą się udusić.

Pralka i zmywarka

Zanim włączysz pralkę czy zmywarkę – zajrzyj do środka i sprawdź czy nie ma tam kota. Niestety to ulubione miejsca kotów do spania.

Anielskie włosy

Ubierając choinkę na święta, zrezygnuj z foliowych anielskich włosów – zastąp je innymi ozdobami.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments