Dlaczego kot atakuje cię, gdy idziesz spać?


Śpisz, a twój kot, zamiast robić to samo, atakuje cię? Dlaczego on to robi? Ma ku temu kilka powodów, ale na pewno nie jest to złość.

Po wyczerpującym dniu marzysz jedynie o swoim łóżku, ale już wiesz, że o spokojnym śnie możesz jedynie pomarzyć? Szczęście ma ten, kto całe noce przesypia u boku wtulonego w niego mruczka. Ty jednak zaliczasz się do tego grona opiekunów, których domowe kanapowce pod osłoną nocy roznosi energia? Jeśli tak, to z pewnością ciekawi cię, dlaczego kot atakuje, gdy śpisz… Skąd u niego przekonanie, że to właśnie wtedy jest idealny czas, aby testować umiejętności łowieckie – na tobie?

Czas coś upolować!

Koty – choć udomowione – wciąż mają wiele wspólnych zachowań ze swoimi dzikimi przodkami, np. polowanie. Wzmożona aktywność zazwyczaj pojawia się u mruczków w nocy. Nawet jeśli twój pupil poluje jedynie na zabawki, to wciąż doskonali swoje umiejętności.

Nikt z nas nie przesypia całej nocy bez żadnego ruchu. Tymczasem już minimalne drżenie – szczególnie pod kołdrą – wzbudzi u twojego kota niebywałą ciekawość. Koci instynkt nakazuje mu, aby upolować poruszający się obiekt i nieważne, że są to twoje drgające stopy 😉 Ponadto jest to również świetna forma rozrywki.

Ale nudno!

Jak wiadomo, koty zwykle są najbardziej aktywne w nocy. W dzień pod nieobecność opiekuna głównie regenerują siły podczas drzemek. Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, a po powrocie do mieszkania zajmujesz się jedynie swoimi sprawami, to twój kot po prostu się nudzi. Nic dziwnego, że szuka sobie zajęcia, a przecież polowanie na twoje stopy ukryte pod kołdrą to świetna zabawa.

Kot atakuje, gdy śpisz, bo… chce twojej uwagi!

Kiedy kot atakuje cię, gdy śpisz, zapewne nie pozostajesz na takie zachowanie obojętny – w końcu zakłóca twój spokojny sen. W ten sposób zwierzę otrzymuje od ciebie uwagę, której tak bardzo pragnie. Wiele osób w takiej sytuacji wstaje z łóżka, karmi mruczka bądź do niego przemawia. W konsekwencji kot atakuje, gdy śpisz, ponieważ wie, że w ten sposób otrzyma od ciebie dokładnie to, czego chce. Jeśli nie chcesz utrwalić takiego zachowania u pupila, behawioryści radzą, abyś konsekwentnie go ignorował.

Pamiętaj jednak, aby zawsze zapewnić kotu rozrywkę i poświęcić swój wolny czas – najlepiej godzinę przed waszym wspólnym snem.

A czy twój kot atakuje cię, gdy śpisz?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments