Kot, księżyc i bogowie


Koty towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. W przeciwieństwie do psów, mimo udomowienia pozostały niezależne i tajemnicze.

Przypisywano im mroczne moce. I dwoistą naturę: mrok i światło, dzień i noc, dobro i zło, prawdę i fałsz. Biały kot – czarny kot. Koty towarzyszyły też bogom.

Kot i księżyc

Już starożytni Egipcjanie widzieli w rozszerzających i kurczących się źrenicach kota podobieństwo do zmiennego księżyca. Nocna aktywność drapieżnika dodatkowo wzmacniała to skojarzenie. Pewne egipskie mity mówią też, że kot otrzymał swoje świecące oczy od boga Słońca Ra. Ra powierzył część swego światła kotu, aby było ono bezpieczne w czasie nocy, a Ziemia nie była całkowicie skazana na ciemności. Poza tym błyszczące kocie oczy  były obietnicą, że Słońce wzejdzie następnego poranka.

Białe koty w ludowych podaniach symbolizowały pełnię księżyca. Kot został więc symbolem księżyca, a za tym poszło powiązanie z żeńskimi bóstwami.

Kobieta – kot

Słońce od zawsze było „mężczyzną”, a Księżyc – „kobietą”. Egipska bogini księżyca i płodności ma kocią głowę i złote oczy. Tym samym kot skojarzony został także z narodzinami. Egipski hieroglif „Ru”, reprezentujący narodziny, stworzony został na podobieństwo kształtu kociego oka. Gdy jest umieszczony na szczycie krzyża Tau, razem tworzą znany znak ankh – symbol życia i nieśmiertelności.

Także rzymska Wenus, bogini miłości, została połączona z kotem, wzmacniając tym samym jego związki z kobiecością i płodnością. Podobnie nordycki odpowiednik Wenus, bogini Freya, nie tylko symbolizuje miłość i pożądanie, lecz także włada mrocznym, tajemniczym królestwem nocy. Freya jeździ po niebie powozem zaprzężonym w rysie (na niektórych przedstawieniach – w białe koty). Jest boginią miłości, płodności, magii i walki. W mitologii hinduistycznej Shasti, bogini narodzin, jest niesiona przez kota.

Ze względu na swój nocny tryb życia i zdolność widzenia w ciemnościach, symbolizuje intuicję, umiejętność poruszania się w mrocznym wymiarze podświadomości i zaglądania w przyszłość. Mimo takich skojarzeń, to piękne stworzenie nie ma najlepszej pozycja wśród tłumaczy snów. Śnić o kocie to zwykle zły omen. Chyba że, uda się go odpędzić przed obudzeniem, co oznacza pokonanie dużych przeszkód i odniesienie sukcesu. Słyszenie we śnie miauczenia z kolei ostrzega, że ktoś ma fałszywego przyjaciela, który będzie rozsiewał plotki, kłamał i dawał złe rady.

W Chinach i Japonii koty uważane są za stworzenia zmiennokształtne. Mieszkańcy Chin  wierzą, że zmieniają one postać w złych celach, tymczasem Japończycy sądzą, że transformacje te przynoszą korzyść ludziom. Japońcy marynarze z otwartymi ramionami witają koty na swoich łodziach gdyż wierzą, że są one w stanie odpędzić morskie demony.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments