Kot na ławeczce i… noblistka


Pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej - z kotem - powstał w Kórniku pod Poznaniem. Początkowo miał być sam kot - wzorowany na kocie ze znanego wiersza poetki. Ostatecznie wygrał projekt z noblistką i kotem. Odsłonięty w przeddzień urodzin poetki

Pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej – z kotem – powstał w Kórniku pod Poznaniem. Początkowo miał być sam kot – wzorowany na kocie ze znanego wiersza poetki. Ostatecznie wygrał projekt z noblistką i kotem. Odsłonięty w przeddzień urodzin poetki – w ostatnią sobotę czerwca br.

To właśnie w Kórniku, 2 lipca 90 lat temu w zespole budynków folwarcznych urodziła się Wisława Szymborska.

– Odsłoniliśmy pomnik wcześniej, bo pani Szymborska nie lubiła, nie obchodziła urodzin – mówi Sławomir Animucki, dyrektor Kórnickiego Ośrodka Kultury.

Dlaczego akurat ławeczka? Bo pani Wisława opowiadała znajomym, że jedyny pomnik, jaki jest w stanie zaakceptować, to ławeczka. I taki dostała w miejscu swoich urodzin.

Autorami rzeźby są Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański

Gdy odsłaniano pomnik, na ławeczkę z brązu, tuż obok brązowego kota, wskoczył żywy rudy mruczek. A pani Wisława z brązu stojąca obok ławeczki jakby ciut się uśmiechnęła. Bo poezja i koty to czysta magia.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments