Jak ochronić rośliny przed kotem? 5 sposobów na kociego ogrodnika


Twój mruczek nie przepuści żadnej roślince? Podpowiadamy, jak możesz ochronić kwiatki przed domowym drapieżnikiem.

Są koty, które nie zwracają uwagi na rośliny – podobno 😉 Większość domowych mruczków przejawia jednak pewne zainteresowanie kwiatkami, przy czym zdarzają się pośród nich prawdziwi koci ogrodnicy. Niestety, po ich „zabiegach” większość roślin nadaje się tylko do wyrzucenia. Czy da się jakoś powstrzymać kocie zapędy? Co zrobić, gdy kot niszczy kwiaty?

Kot vs. rośliny

Pogryzione liście, porozrzucana ziemia, a czasem i potłuczone doniczki – życie z kocim ogrodnikiem bywa frustrujące. Teoretycznie najprościej byłoby w ogóle zrezygnować z kwiatów, ale nie każdy chce to robić i nie ma w tym niczego dziwnego. Istnieje sporo roślin, które są bezpieczne dla kotów i pełnią przy tym dekoracyjną funkcję w mieszkaniu. Jak je zabezpieczyć przed mruczkiem? Poniżej znajdziesz kilka trików.

1. Niesprzyjające podłoże

Nie dla roślinek, ale dla mruczka oczywiście! Aby zniechęcić kota do podchodzenia do doniczek, użyj maty antypoślizgowej – dokładnie takiej, jaką stosuje się pod dywany. Bez problemu znajdziesz ją w marketach budowlanych. Odetnij tyle, ile potrzebujesz i wyłóż nią parapet lub fragment podłogi/stołu/szafki, na której stoją doniczki. Pamiętaj, by odwrócić ją wypustkami do góry. Jest spora szansa, że taka przeszkoda zniechęci wrażliwe kocie łapki i ograniczy działania twojego mruczącego ogrodnika.

2. Kwiatek w klatce…

Kot niszczy twoje kwiaty? Schowaj je w… klatce. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniejszych roślin – umieść je w dekoracyjnych klatkach dla ptaków. Możesz wykorzystać tylko górną część, ale możesz też dosłownie zamknąć kwiaty w klatkach i podwiesić je w sprzyjającym miejscu. Zyskasz niebanalną ozdobę wnętrza i ocalisz rośliny przed zniszczeniem.

3. …albo w akwarium

To całkiem niezły pomysł, zwłaszcza jeśli masz takie np. na strychu (może kiedyś hodowałeś rybki?). Otwarta góra zapewni cyrkulację powietrza, a szyba powstrzyma ciekawskiego mruczka. Za to oglądać będzie mógł sobie do woli 😉

4. Udekoruj kamyczkami…

Twój mruczek specjalizuje się w wykopywaniu ziemi z doniczek? Porozkładaj w doniczkach gładkie kamyki, by nieco ukrócić ten niecny proceder. Pamiętaj tylko, by nie były zbyt drobne – inaczej kot może je pomylić ze żwirkiem… 😉

kot niszczy kwiaty
fot. Shutterstock

5. …albo skórkami cytryny

Koty nie lubią zapachu cytrusów. Jeśli porozkładasz wokół roślin pokrojone w paski skórki cytryny i pomarańczy, jest spora szansa, że mruczek straci przynajmniej część ogrodniczego zapału. Aby ta metoda była skuteczna, należy wymieniać skórki co tydzień, by utrzymać intensywność zapachu.

6. Kot niszczy kwiaty? Daj mu własną roślinkę!

To proste, ale często najskuteczniejsze rozwiązanie – podarowanie mruczkowi jego własnej roślinki, którą będzie mógł gryźć i wykopywać do woli. Oczywiście w tej roli najlepiej sprawdzi się kocia trawka, którą można kupić za niewielkie pieniądze w sklepie zoologicznym. Tę zieleninkę kot będzie mógł skubać z korzyścią dla siebie i całego domu, zostawiając (przynajmniej na jakiś czas) resztę roślin w spokoju.

A czy twój kot niszczy kwiaty?

Co robisz, by powstrzymać go przed wykopkami? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments