Dlaczego kot odchodzi od miski po jednym kęsie?


Zastanawiasz się, dlaczego kot odchodzi od miski po jednym kęsie? W przypadku mruczków, gdy nie wiadomo, o co chodzi, zawsze może chodzić o zdrowie.

Nadszedł czas karmienia. Mimo że nakładasz do miseczki ulubioną karmę pupila, ten nie chce jej jeść? Albo zostawia posiłek po spróbowaniu? Kocie nawyki żywieniowe bywają niezrozumiałe i trudne do rozszyfrowania. Sprawdźmy, dlaczego kot odchodzi od miski po jednym kęsie karmy.

Zwyczaje żywieniowe kotów

Na wolności koty mają inne nawyki żywieniowe niż te koty, które żyją w domu. Koty wolno żyjące jedzą wtedy, gdy posiłek jest dostępny. A więc nie marnują żadnej okazji do polowania. Ich ofiary są zazwyczaj drobne, dlatego może ich być nawet 20 dziennie! Jedzą zatem wiele małych posiłków. No chyba że akurat trafi się większa zdobycz. Wtedy możliwe, że zostawią ją na później, gdy się już najedzą.

W domu sposób i częstotliwość karmienia ustala człowieka. Kot nie ma innego wyjścia, jak podporządkować się temu systemowi. W toku udomowienia koci instynkt i natura jednak nie zaniknęły i tak naprawdę niewiele się zmieniły, dlatego poleca się, aby karmić mruczka częściej mniejszymi porcjami, aniżeli rzadziej większymi. Czy dlatego właśnie możesz zobaczyć, jak kot zbliża się do miski i zjada niewielką ilość pokarmu, a następnie odchodzi? Możliwe, ale niekoniecznie.

Dlaczego kot odchodzi od miski po jednym kęsie?

Choć w naszym domowym mruczku wciąż drzemie instynkt dzikiego kota, to w przypadku karmienia jest on w stanie dość udanie dostosować się do domowego systemu rzadszych, ale większych porcji. Stosunkowo mały żołądek sprawia jednak, że jeśli kot nie czuje zagrożenia ze strony innych zwierząt, może nie czuć potrzeby kończenia posiłku i odchodzi w momencie, gdy po prostu nie jest już głodny.

Miska ma znaczenie

Innym powodem może być… miska. Wbrew pozorom jej kształt, usytuowanie, a także to, z czego jest zrobiona, są bardzo ważne. Niektórym mruczkom trudno pogodzić się z miską stojącą obok kuwety lub wody. Natura zaprogramowała koty tak, że nie je się tam, gdzie się załatwia. Rozdzielność powinna panować też pomiędzy jedzeniem a wodą. Pokarm może zanieczyszczać wodę (bakterie), dlatego łączenie źródła jedzenia i wody nie jest dobrym pomysłem. Nieprzyjemnie je się także z plastikowej miski przesiąkniętej nieświeżymi zapachami, miski wąskiej lub za głębokiej, o którą zawadzają czułe wibrysy oraz z miski brudnej, a także takiej, która ustawiona jest w miejscu, w którym dzieje się zbyt dużo. Higiena i odpowiednie miejsce przeznaczone na kocią jadalnię są bardzo istotne.

Gdy robi się zbyt nerwowo

Powyżej omówiliśmy kilka „technicznych” problemów, jakie mogą odstręczać mruczka od miski. Teraz przedstawimy te behawioralne. Otóż komfort jedzenia w ogromnej mierze zależy od kociego spokoju wewnętrznego. Jeśli kot doświadcza w domu stresu, to odbije się to w jego zachowaniu na każdej płaszczyźnie życia. Również tej jedzeniowej. Poczucie zagrożenia, konkurencja (inne koty, psy), hałas, ruch – to wszystko sprawia, że kot traci poczucie bezpieczeństwa. Widzisz, że kot skrada się do miejsca karmienia, a potem nerwowo rozgląda? Jeśli tak, to przenieś kocią jadalnię w cichsze miejsce i zapewnij mruczkowi spokój podczas posiłku. Jeśli masz więcej niż jednego kota, zorganizuj im osobne miejsca karmienia.

Podsumowanie

Kot, który zjada tylko jeden kawałek jedzenia, a następnie odchodzi, może mieć kilka problemów. Należy wziąć pod uwagę, że brak apetytu spowodowany jest złym samopoczuciem, niechęcią do danej karmy czy bólem zębów. Natomiast kompulsywne zachowania, takie jak zjedzenie tylko jednego kawałka jedzenia, a następnie ucieczka, mogą być oznaką ogólnego niepokoju. Na początek sprawdź, czy w kociej jadalni zachowane są podstawowe zasady:

  • miska jest czysta,
  • miska jest oddalona od wody,
  • kocia jadalnia nie znajduje się w strefie kuwety,
  • miska nie jest plastikowa, zbyt głęboka albo za wąska.

Jeśli powyższe techniczne kwestie są w porządku, zastanów się także, czy:

  • miejsce, w którym kot je, jest spokojne,
  • kot nie czuje stresującej konkurencji,
  • podczas jedzenia kotu nikt nie przeszkadza, nie hałasuje itp.

Jeśli spełniłeś wszystkie wymogi, a kot nadal odchodzi od miski po jednym kęsie, zaproponuj mu inną karmę. Na początek jednak wykonaj kotu kontrolne badania. W przypadku kotów, gdy nie wiadomo, o co chodzi, zawsze może chodzić o zdrowie. Dlatego najważniejsze jest wykluczenie przyczyn zdrowotnych takiego zachowania.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments