Kot pije wodę z pojemnika z choinką. Pozwalać mu czy nie?

fot. Shutterstock

Jeden ze świątecznych dylematów. Pozwalać kotu pić wodę z pojemnika z żywą choinką czy nie pozwalać?

Żywe choinki są świąteczną ozdobą w wielu polskich domach. Jedne ścięte, inne ukorzenione w donicy z ziemią, jeszcze inne wstawione w pojemnik z wodą. Zdarza się, że kot pije wodę z pojemnika z  choinką – czy jest to bezpieczne dla naszych pupili?

Kot pije wodę spod choinki – czym to grozi?

Zasadniczo nie stwarza to większych zagrożeń, o ile jest to czysta woda nie stojąca dłużej niż kilka dni. U wrażliwszych kotów mogą pojawić się nudności czy biegunka. Jeśli jednak dodaliśmy do wody środków mających na celu wydłużenie życia iglaka (np. aspiryny, sztucznych nawozów) – takiej wody absolutnie nie powinny pić koty – grozi poważnym zatruciem. Jeśli zatem kupiłeś choinkę wraz z odżywką wydłużającą jej życie – stanowczo nie pozwalaj kotu na picie wody!

Dlaczego woda nie powinna stać zbyt długo? Ponieważ rozwijają się w niej bakterie, które mogą spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe i wymioty u mruczków. Lepiej postawić obok choinki dodatkową miskę z czystą zimną wodą i zachęcać kota, by to niej pił a nie z pojemnika na choinkę. Jeszcze atrakcyjniejsza może być kocia fontanna. By zabezpieczyć choinkową wodę, można przykryć gęstą siatką wierzch donicy.

kot i choinka
fot. Shutterstock

Co, jeśli nasz pupil jednak skonsumuje kilka igieł z drzewka, pijąc wodę czy też podskubując drzewko? Pojedyncze igły nie są jeszcze powodem do alarmu. Choinka żywa czy też sztuczna jest atrakcją jako nowość. Jeśli równocześnie postawimy pojemnik z trawką – to raczej ją kot wybierze do skubania, a nie igliwie.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments