6 oznak świadczących o tym, że twój kot się przegrzał

fot. Shutterstock

Chociaż koty uwielbiają ciepło, to zbyt długie leniuchowanie w pełnym słońcu może skończyć się dla nich tragicznie.

Lato w pełni. Podobnie jak ludzie, koty są narażone na przegrzanie, a nawet udar cieplny. Dlatego my – jako opiekunowie – powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w upalne dni. Po czym poznać, że wakacyjna aura nie sprzyja twojemu pupilowi? Oto 6 oznak świadczących o tym, że twój kot się przegrzał.

Aby załagodzić oznaki przegrzania u kota, poustawiaj w rożnych miejscach miski ze schłodzoną i świeżą wodą; przyłóż do karku zwierzęcia zimny kompres oraz umieść go w chłodnym miejscu. Jeśli stan twojego kota nie ulega poprawie, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, aby uzyskać fachową pomoc.

Kot leży i patrzy w obiektyw
fot. Shutterstock

6 oznak, że twój kot się przegrzał

Przegrzanie kociego organizmu jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia mruczka. Kiedy temperatura ciała jest zbyt wysoka, kot może cierpieć na niewydolności różnych narządów, które w konsekwencji prowadzą nawet do śmierci zwierzęcia. Więcej na temat udaru cieplnego u kotów pisaliśmy TUTAJ.

1. Dyszenie

Dyszenie jest całkowicie normalnym zachowaniem u psów, które w ten sposób się chłodzą. U kotów jednak jest to bardziej skomplikowane. Oddychanie z otwartym pyszczkiem może być u mruczków potencjalnym objawem przegrzania. Dlatego miej oko na swojego pupila i jeśli dyszenie trwa zbyt długo lub przybiera na sile, zasięgnij porady weterynarza.

2. Spocone łapki

Koty mogą się pocić, jednak nie w takim samym stopniu, jak ludzie. Jeśli twój pupil ma spocone łapki, to znak, że jest mu za ciepło. Dlatego pomóż mu się ochłodzić – więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

kot leży i łapie promienie słoneczne
fot. Shutterstock

3. Letarg

Oczywiście koty dużo czasu spędzają na spaniu. Jednak kiedy twój mruczek jest bardzo ospały i ponadto wykazuje dodatkowe oznaki przegrzania się, to koniecznie udaj się z nim do weterynarza – czas odgrywa tutaj istotną rolę.

4. Wymioty i biegunka

To jedne z tych objawów, które wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej. Jeśli zauważysz, że w upalne dni twój kot wymiotuje i/lub ma biegunkę, udaj się do weterynarza.

kot i termometr
fot. Shutterstock

5. Wysoka temperatura ciała

Jednym z objawów przegrzania się u kota jest wysoka temperatura ciała. Wysoka, czyli jaka? Jeśli termometr wskazuje ponad 39-39,5 stopni Celsjusza, to uznaje się, że mruczek zmaga się już z gorączką. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Latem udar cieplny jest już realnym zagrożeniem. Nigdy nie próbuj zbijać temperatury ludzkimi lekami – koniecznie udaj się z kotem do lekarza weterynarii.

6. Drgawki i utrata równowagi

Jeśli kotu jest za ciepło, to jego organizm może zareagować drżeniem czy utratą równowagi podczas chodzenia. Kiedy chód mruczka jest niestabilny, to zwiększa się również ryzyko urazów.

Pamiętajmy, aby w upalne dni zawsze, ale to zawsze zapewnić kotu dostęp do świeżej zimnej wody i miejsca, w którym będzie mógł się ochłodzić. Jeśli zauważysz u swojego zwierzaka jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj i jak najszybciej zapewnij mu pomoc specjalisty.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments