Dlaczego kot śpi pod łóżkiem? Ma kilka powodów!


Mruczki z natury lubią przebywać w miejscach, które zapewniają im komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, dlaczego twój kot śpi pod łóżkiem!

Koty lubią co jakiś czas zmieniać miejsce odpoczynku. Jeśli chodzi o drzemki, mogą zasnąć praktycznie wszędzie – nawet jeśli przestrzeń z pozoru wydaje się niewygodna. Natomiast na głębszy sen wolą wybrać miejsce, które będzie spokojne, bezpieczne i przytulne. Dlaczego jednak kot śpi pod łóżkiem? Czy jest to powód do niepokoju?

1. Dla bezpieczeństwa

Koty lubią ciasne przestrzenie, dlatego tak często do spania wybierają np. kartonowe pudła – ich boki zapewniają im poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, także komfort. Podczas snu mruczki czują się najbardziej bezbronne. Być może pupil nie jest w stanie znaleźć w mieszkaniu spokojnego miejsca, w którym nikt ani nic nie zakłócałoby jego snu. Dlatego wówczas chowa się tam, gdzie znajdzie upragniony spokój, a pozostali domownicy będą mieć do niego utrudniony dostęp – czyli pod łóżkiem.

Niekiedy głośne dźwięki czy obecność nieznanego gościa w domu mogą skłonić kota do tego, by skierować się pod łóżko – najpierw w celu ukrycia się, a następnie odreagowania stresu poprzez drzemkę. Przestraszony kot szybko wybierze się w miejsce, które uważa za bezpieczne, a przestrzeń pod łóżkiem spełnia te wymagania. Również kotka pod koniec ciąży będzie szukała bezpiecznego miejsca, w którym urodzi swoje maluchy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierze właśnie przestrzeń pod łóżkiem.

2. Z powodu nieoczekiwanych zmian

Twój tom to terytorium twojego kota – zwłaszcza dla niewychodzącego mruczka jest on wszystkim. Dlatego tak ważne jest, aby postrzegał go jako swoją bezpieczną przystań. Koty nie lubią zmian – narodziny dziecka, przybycie nowego kota czy psa, przeprowadzka lub przemeblowanie mogą powodować u zwierzęcia niepokój. W takiej sytuacji pupil będzie czuł się zmuszony do szukania miejsca, w którym ukryje się przed tym wszystkim, co uważa za przytłaczające. Przestrzeń pod łóżkiem daje mu wszystko, czego właśnie w tym momencie potrzebuje – przynajmniej do czasu, aż oswoi się z nową sytuacją.

Kot może spać pod łóżkiem również wtedy, kiedy cierpi na depresję z powodu utraty ulubionego członka rodziny czy innego zwierzęcia. Może wówczas przebywać tam przez dłuższy czas. Jeśli w takiej sytuacji zaobserwujesz, że zwierzę nie wychodzi nawet po to, by się napić czy zjeść, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

3. Po to, by ukryć chorobę

Kot, który jest chory, często odczuwa ból i ma tendencję do ukrywania się przed ludźmi lub innymi zwierzętami. Mruczki cenią sobie prywatność, a potrzeba samotności wzrasta, gdy źle się czują. Ich chęć ukrywania przed otoczeniem swojej choroby związana jest tym, że są one wówczas bezsilne i podatne na ataki ze strony drapieżników. Jest to zrozumiałe. Dlaczego jednak również tak samo zachowuje się udomowiony kot w środowisku, które przecież zna? Tu do głosu dochodzi jego instynkt, a dokładniej – instynkt przetrwania.

Jeśli twój kot często zasypia pod łóżkiem, a dodatkowo zauważyłeś inne jeszcze zmiany w jego dotychczasowym zachowaniu, koniecznie zabierz pupila na konsultację do lekarza weterynarii.

4. Szuka schronienia przed wysokimi temperaturami

Niektóre koty śpią pod łóżkiem, kiedy na dworze jest bardzo ciepło. Szukają wówczas zacienionych miejsc, w których jest chłodniej. I chociaż mruczki lubią łapać promienie słoneczne, to bardzo wysokich temperatur już nie tolerują tak dobrze.

Gdy kot śpi pod łóżkiem…

Jeśli nie obserwujesz u kota żadnych innych niepokojących objawów, to nie próbuj go na siłę stamtąd wyciągać czy przepędzać. Jak widzisz, kot śpi pod łóżkiem nie bez powodu. Przeszkadzając mu, zwiększysz jedynie dystans między wami, a mruczek nie będzie mógł ci w pełni zaufać.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments