Jakie są zalety i wady posiadania mruczka? Kot – za i przeciw!

fot. Shutterstock

Wszystko ma swoje plusy i minusy... A jak jest w wypadku opiekowania się kotem? Trzymanie mruczka w domu ma więcej zalet czy wad? Kot – za i przeciw!

Spróbujmy wymienić zalety i wady obecności kociego pupila w czterech ścianach. Co przeważy? Minusy pokroju kociej niezależności, zapachu kuwety czy zdobyczy z polowania pod łóżkiem… A może plusy, np. przywiązanie, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne czy miłość, którą dostajemy od mruczka na co dzień. Kot w domu – za i przeciw. Przekonajmy się, jak takie zestawienie się prezentuje!

Argumenty przeciw

Oto wady posiadania kota w domu – warto mieć ich świadomość.

1. Kocia niezależność

Ludzie, którzy uwielbiają ciągłe pieszczoty i nieustanne klejenie się, niekoniecznie dobrze odnajdą się w towarzystwie kota. Mruczek oczywiście bardzo przywiązuje się do właściciela, ale nie można go głaskać 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W przeciwieństwie do psa kot może ostrzej zareagować, jeśli coś mu się nie podoba. Nie będzie bez ruchu siedział, jeżeli nie ma na coś ochoty. Mruczki lubią chodzić własnymi ścieżkami i są na pewno bardziej niezależne od psów. Należy o tym pamiętać oraz zawsze mieć to na uwadze.

2. Specyficzne zapaszki

Mając kota, trzeba przyzwyczaić się do jedynych w swoim rodzaju zapachów, które zagoszczą w naszym domu. Nieciekawa woń unosząca się znad kuwety czy nieco rybi zapach kociej karmy… Tego typu bodźce będą docierały do twojego nosa na co dzień, jeśli zdecydujesz się na mruczka jako członka rodziny. Osoby z wrażliwym zmysłem powonienia powinny się zastanowić, czy będą w stanie na to pójść. Jednak jak wiemy, do wszystkiego da się przyzwyczaić, szczególnie jeśli mamy z czymś do czynienia z dużą częstotliwością.

3. Choroby

Wiadomo, że każde zwierzę przenosi choroby. Jeżeli chodzi o koty, to przykładem jednej z bardziej specyficznych i niebezpiecznych chorób, które przenoszą, jest toksoplazmoza. Jest to dolegliwość niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Inni przechodzą ją lekko, ale kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna mieć styczności z kocimi odchodami. Może być to szkodliwe dla płodu i mieć wpływ na przebieg ciąży.

Argumenty za

Powody, dla których warto mieć kota!

1. Kocia samowystarczalność

To, że kot potrafi się sam sobą zająć, nierzadko stanowi olbrzymią zaletę. Mruczek nie potrzebuje naszej atencji tak bardzo, jak psi kompan. Oczywiście, że są rasy, które wymagają więcej uwagi, jednak generalnie kot wymaga innego stylu opieki niż pies. Widać to nawet na przykładzie podróży. Jeżeli chcesz gdzieś wyjechać na kilka dni i masz znajomych mieszkających niedaleko ciebie, możesz poprosić ich, by wpadali do kota kilka razy dziennie po to, żeby trochę z nim pobyć, nakarmić go, wyczyścić jego kuwetę. Z psem nie poszłoby tak łatwo. Spacery sprawiają, że pies wymaga niemal nieustannej uwagi. Kot będzie tęsknił za właścicielami, ale poradzi sobie, jeśli zapewni mu się odpowiednią opiekę podczas swojej nieobecności.

2. Higiena

Mruczki są bardzo czystymi zwierzętami. Dbają o higienę, a gdy o niej zapominają, to znak, że coś jest nie tak. Jedna z najczęstszych czynności, na jakiej przyłapiesz kota, to wylizywanie się. Cudownym widokiem jest chwila, gdy dwa koty czyszczą swoją sierść wzajemnie (przykład tzw. allogroomingu – pielęgnacji innego). W każdym razie mruczące czworonogi są naprawdę schludnymi zwierzątkami, co stanowi plus posiadania kota. Również kwestia tego, że koty są jednak rzadko wypuszczane na zewnątrz sprawia, że posiadanie ich wiąże się z mniejszym ryzykiem wnoszenia brudu z dworu niż posiadanie psów.

3. Zdrowie psychiczne

Naukowcy udowodnili, że obecność kota w domu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. W czasach, gdy relacje z ludźmi są coraz trudniejsze, dobrze jest budować relacje ze zwierzętami, które są tzw. katalizatorem interakcji społecznych. Miłość, którą kot będzie nam dawał każdego dnia, zdecydowanie poprawi stan naszego mózgu. Obecność pupila w naszym życiu, np. mruczka, bardzo pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym, którego to potrzebujemy do dobrej pracy naszego układu nerwowego. Ponadto mruczek obniża poziom stresu w naszym organizmie.

4. Kocie czułości

Kocia czułość nie zastąpi żadnej innej. Ćwierkanie, pomrukiwanie, ocieranie się, przymilanie, przytulanie, ugniatanie… To wszystko może sprawić nam tyle satysfakcji i dać nam tyle bliskości! Wiadomo, że okazywanie czułości i uczuć przez kota będzie wyglądało zupełnie inaczej niż bardziej ożywione pieszczoty psa. Jednak to nie znaczy, że mruczkowy styl jest gorszy. Kwestia gustu, ale zapewniam was, że wielu ludzi nie zamieniłoby kocich czułości na nic innego!

Kot – za i przeciw

A wy co myślicie? Przychodzą wam do głowy jeszcze jakieś przykłady plusów i minusów posiadania kota? W której drużynie jesteście – team „za” czy team „przeciw”? Jak widać, często wada może stanowić zaletę. Zależy, z jakiej perspektywy się na to spojrzy.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

Autor: Pola Bajera
Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lena
Lena
21 dni temu

zaleta: nawet kiedy jesteś niezadowolona, to twój kot jak ci przyjdzie na kolana, to humor od razu się poprawia 😉

Miałkotek
18 dni temu

Są bardzo fotegeniczne:-) zwinne i zabawne.