„Kotecek” zza wschodniej granicy


Pewna rosyjska rodzina może pochwalić się takim oto mruczkiem. Kot ten chroniony jest przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES) i jest zagrożony wyginięciem. W jaki sposób trafił pod ludzki dach, cóż...

Pewna rosyjska rodzina może pochwalić się takim oto mruczkiem. Kot ten chroniony jest przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES) i jest zagrożony wyginięciem. W jaki sposób trafił pod ludzki dach?

Z ogrodu zoologicznego wykupiono dwa kocurki ("sprzedano nam je, jak wybrakowany towar"). Jeden to John Devis a drugi James Bond. Kocurki nie miały szans na przeżycie – ich mama miała niewystarczający instynkt macierzyński i gdyby zostały z nią dłużej, zamęczyłaby małe. Kotki trafiły do nich jako ślepe, półtoragodzinne kocięta i zostały wykarmione przez domową kotkę. Z kocurków przeżył tylko jeden – Devis. Mieszka wraz z ludzką rodziną i domową kotką w Krasnojarsku.

To taraj, inaczej kot cętkowany (Felis viverrina), a po angielsku fishing cat.Żyje wzdłuż brzegów rzek, w namorzynach, niedostępnych lasach tropikalnych i na trzęsawiskach Pakistanu, Indii, Sri Lanki, Indonezji.

Ma krępe ciało. Jego sierść jest szara lub szarooliwkowa w ciemne cętki, natomiast kończyny i ogon są poprzecznie pręgowane. Zewnętrzna warstwa szorstkiego włosia zatrzymuje wodę, która nie dostaje się do skóry a nawet do izolującej warstwy wewnętrznego futra. Charakterystyczną cechą taraja są jego nogi – silnie umięśnione. Stopy natomiast posiadają błonę pławną, która ułatwia pływanie. Taraj jest aktywny głównie nocą i o zmierzchu. Dobrze pływa, na drzewa wspina się rzadko. Ma doskonały wzrok i słuch.
 
Wielkość
długość ciała: 75 cm oraz ogon o długości 30 cm
wysokość w kłębie: 45 cm
masa ciała: około 8-15kg

Przyczajony na skale, na piaszczystej ławicy lub brodząc w płytkiej wodzie łowi ryby przednimi łapami wyposażonymi w ostre pazury. Pożera mięczaki słodkich wód, kraby, węże i żaby, atakuje stada owiec u wodopoju. Poluje również na ptaki i gryzonie.
 
Żyje samotnie, łączy się w pary tylko w okresie godowym. Ciąża trwa 63-68 dni, samica rodzi 1 – 2 młode.
 
Gatunek ten jest chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES).

 

Źródło opisu gatunku: Wikipedia

 

Array