Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!


Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.

Kocie pazury to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie, które nierzadko decyduje o przetrwaniu zwierzęcia. Są one integralną częścią wszystkich kotowatych. Kotu pazury są potrzebne przede wszystkim po to, by mógł czuć się bezpiecznie. Bez nich jest bowiem narażony na atak ze strony innych kotów, drapieżników, a nawet ludzi, którzy mogą próbować go skrzywdzić. 

Kotu potrzebne są pazury do…

Pazury służą kotu do wielu celów. Nie tylko po to, by… zniszczyć kanapę opiekuna! Jak wiadomo, koty muszą drapać i to nie dlatego, że mają takie widzimisię. Kocie pazury przydają się podczas wspinaczki, zabawy lub ucieczki. Ale to nie wszystko.

1. Wspinaczki

Wspinanie się po pionowych przestrzeniach jest naturalną potrzebą kotów. Co więcej, kocie ciała są wręcz stworzone do wspinaczek, głównie za sprawą ostrych jak brzytwa pazurów. Dzięki nim mruczek z łatwością może dotrzeć na każdy szczyt. Ponadto zapewniają one dodatkową przyczepność. Tak jak raki alpinistyczne są niezbędnym elementem ekwipunku każdego miłośnika wspinaczek, tak zakrzywione pazury pozwalają mruczkom bezpiecznie wspiąć się na wysoką półkę czy inny punkt obserwacyjny.

2. Polowania

Koty są drapieżnikami, a pazury czynią z nich doskonałych myśliwych. Mimo że w domowych warunkach mruczki polują głównie na zabawki, to i w tym są świetne. Pazury podczas pogoni odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ zapewniają przyczepność, a następnie ułatwiają zarówno schwytanie, jak i przytrzymanie upolowanej ofiary.

3. Rozciągania

Rozciąganie jest dla kotów bardzo ważne i bywa, że u dzikich kotów poprzedza atak na ofiarę. Wyciąganie możemy porównać do ćwiczeń, które powodują zwiększony przepływ krwi i zapewniają dobre samopoczucie. Do tego wszystkiego niezbędne okazują się pazury. To właśnie nimi koty zahaczają się o dywan czy drapak, co ułatwia im rozciągnięcie całego ciała.

4. Obrony

Kotu pazury są potrzebne również do samoobrony. Umożliwiają one udaremnienie ataku napastnika. Koty używają również swoich pazurów, aby zasygnalizować potrzebę zachowania dystansu. Dzięki nim mogą też wyrazić swoje aktualne samopoczucie. I tak na przykład niewielkie wysunięcie pazurków może być subtelnym powiedzeniem opiekunowi: „Wypuść mnie, mam dość trzymania mnie na rękach„.

5. Oznaczania terytorium 

Drapanie jest naturalnym i instynktownym kocim zachowaniem. Aby kot mógł je realizować, potrzebne są mu do tego pazury. Koty używają ich również do przekazania pewnych wiadomości. Dzięki pazurom mogą pozostawić po sobie widoczny znak – rodzaj podpisu. Ponadto podczas drapania uwalnia się zapach, który pozwala im oznaczyć dane terytorium.

Przycinaj, ale nie usuwaj!

Całkowite usuwanie pazurów jest zabronione! Kot, który zostanie ich pozbawiony, nie jest w stanie realizować swojej potrzeby drapania – mimo że wciąż instynktownie próbuje skrobać różne powierzchnie. Nie może też łatwo się wspinać czy skutecznie odpierać ataków (na przykład ze strony innego kota). Bez nich czuje się zupełnie bezbronny. Pozbawienie kota pazurów jest źródłem powstania u zwierzęcia stresu, frustracji, a niekiedy i agresji. Nie wspominając już o tym, że kot, który ma całkowicie usunięte pazury, musi odpowiednio modyfikować swoją postawę podczas chodzenia, aby nie odczuwać bólu.

Decydując się na kota, decydujesz się na przyjęcie go z jego pełnym wyposażeniem – łącznie z pazurami. Żaden mruczek nie powinien być pozbawiony tego niesamowitego i wielofunkcyjnego narzędzia. A o tym, jak obcinać pazury, przeczytasz TUTAJ.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments