Koty brytyjskie – dlaczego tak je kochamy?


Koty brytyjskie od ładnych kilkunastu lat należą do najbardziej lubianych kocich ras. W czym kryje się tajemnica ich popularności?

Legenda mówi, że koty brytyjskie przywędrowały wraz z legionami rzymskimi do Anglii. Zarówno legioniści jak i Anglicy cenili je dla ich łowności. Wygląd był rzeczą drugorzędną. Z czasem to właśnie wygląd zaczął był ceniony, a sama rasa rozwijana. Obecnie koty brytyjskie można spotkać w ponad 150 odmianach barwnych, z czego najbardziej popularne są liliowe i niebieskie.

Koty brytyjskie dominują na wystawach kotów rasowych – obok Maine Coonów. Skąd ta niesłabnąca popularność?

1. Koty brytyjskie – wieczne kociaki

Mają wygląd słodkich miśków jako kocięta i nie zmienia się to przez całe ich życie. Wyglądają jak wieczne kociaki. To wrażenie sprawia ich wygląd: duże, okrągłe głowy z zaokrąglonymi policzkami, okrągłe wyraziste oczy, małe uszka oraz niezwykle miękka pluszowa sierść. Wszystko to prowokuje, by porwać takiego milaska na ręce i przytulić.

kot brytyjski
fot. Shutterstock

2. Charakter prawie idealny

Są pogodne, łagodne i spokojne. Chyba że są jeszcze małymi kociakami – te zajrzą wszędzie i nieobce im kocie ADHD. Zachowują się jak każdy inny kociak – wszędzie ich pełno.
Jako rasa, koty brytyjskie są wcieleniem pluszowych kociaków, które nikomu nic złego nie zrobią, nie udrapną, nie podrą firanek, i przedkładają codzienną rutynę i wygodne życie ponad przygody i niebezpieczeństwa. Wola życie kociego sybaryty, urodzonego kanapowca. Mają wyjątkowo zrównoważony charakter, nie narzucają się. Jak każdy kot lubią spoglądać na świat z wysokości, jeśli udostępnisz im odpowiedni drapak lub inne miejsce obserwacyjno-patrolowe, nie musisz bać się o całość rzeczy ustawionych na półkach – brytyjczyk wybierze to miejsce, które jest łatwiejsze do zdobycia.

kot z chłopcem grają w szachy
fot. Shutterstock

Koty brytyjskie z łatwością zaakceptują inne zwierzę w domu – innego kota, psa, chomika, świnkę morską, królika i rybki. Są świetnymi kompanami dla dzieci i seniorów, polecanymi jako koty rodzinne.

3. Z sercem na łapce

Koty brytyjskie są bardzo inteligentne. Wyczuwają nastroje swoich opiekunów i potrafią wytrwale pocieszać w smutku. Lubią być blisko człowieka. Nie zawsze będą leżeć na kolanach, ale przytulać się – i owszem. Są też bardzo uczuciowe i wierne. Z opiekunami łączy je wyjątkowa więź. To koci introwertycy, ich miłość jest subtelna ale mocna jak skała. Nie okazują jej w sposób wylewny, to nie rodzaj psiego przywiązania, bardziej stała bliska obecność w tle – wychodzisz z pokoju, brytyjczyk idzie za tobą. Miłość towarzysząca.

koty brytyjskie
fot. Shutterstock

4. Niewymagające

Mimo że sierść jest krótka, to jednak bardzo gęsta. Koty brytyjskie wymagają wyczesywania martwego podszerstka raz w tygodniu. Na szczęście nie jest to zabieg trudny, a koty brytyjskie uwielbiają czesanie.

5. Po prostu modne

Koty brytyjskie są trendy. Wystarczy przypomnieć sobie reklamy karm dla kotów, zabawek lub innych akcesoriów – z łatwością namierzymy przedstawicieli tej wyjątkowo fotogenicznej rasy.

kot brytyjski
fot. Shutterstock

Koty brytyjskie brylują w internecie: piękna Smoothie z ogonem jak wiewiórka (odmiana długowłosa kota brytyjskiego) czy błękitnooki Coby. Podobno słynny Kot w Butach (ten ze Shreka) też jest kotem brytyjskim krótkowłosym. Te jego wielkie, przepraszające oczy – czysty brytyjczyk!

kot brytyjski
fot. Shutterstock

6. Skuteczni zdobywcy

Koty brytyjskie w reklamie, w domach, na wystawach, w filmach – one są wszędzie! Podbijają świat i ludzkie serca. Niepostrzeżenie i nie robiąc zbędnego hałasu. W angielskim stylu.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SłodkaMonia200
3 lat temu

fajne