Krótsza sierść uczula mocniej


Kot i alergik w jednym stali domu. Brzmi jak bajka - ale czy jest możliwe?

Czy będąc alergikiem można posiadać kota? – pytamy dr n med. Andrzeja Dąbrowskiego, alergologa z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumologii i  Alergologii w Warszawie.

Dlaczego koty uczulają?

Człowiek uczula się drogą wziewną czyli przez powietrze, którym oddycha. Uczula alergen (rodzaj białka) po przejściu przez barierę błony śluzowej.  Ten tzw. alergen główny kota (Fel d1) wytwarzany jest przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze kota. Kot liżąc się, rozprowadza ślinę po ciele, która po wyschnięciu rozpyla alergen w otoczeniu.

Jakie są objawy alergii?

Mogą to być katar, świąd oczu, kichanie. W bardziej zaawansowanej chorobie – również astma. Przy podrażnieniach skórnych, będzie to wysypka, pokrzywka oraz świąd.

Czy można zapobiec objawom alergii?

Można. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegawczym jest usunięcie zwierzęcia z domu. Ale alergen zwierzęcia zanika ze środowiska powoli.

A jeżeli nie chcemy się go pozbywać?

Można zmniejszyć tzw. narażenie środowiskowe na alergen czyli nie wpuszczać kota do sypialni. Ważne jest także, aby pozbyć się dywanów i rzeczy chłonących kurz – które gromadzą alergeny. Z przeprowadzonych badań wynika, że po umieszczeniu dywanu w pokoju gdzie znajdowało się łóżko i przebywał kot w ciągu miesiąca stężenie alergenów wzrosło 100-krotnie!

alergia na kota
fot. shutterstock

Wskazane jest również by spryskiwać przedmioty chłonące  kurz np. „Acatanem”. Jest to preparat, kwasu taninowego, który rozbija alergeny „na kawałki”, które nie wywołują alergii u chorego. W sypialni powinien znajdować się również filtr powietrza, który częściowo zatrzyma alergeny zawarte w powietrzu.

Od końca lat 70.  znana i stosowana jest też metoda, częstego spłukiwania kota wodą. W ten sposób zmywany jest alergen, który gromadzi się w sierści.  Jednak jest to metoda mało skuteczna, bo kot stale produkuje i uwalnia nowe alergeny. Wykazano też, że koty kastrowane mają mniejszą tendencję do uczulania.

Jak długo alergeny kota utrzymują się w powietrzu? Jeżeli pozbędziemy się kota to czy pozbędziemy się również alergii?

Alergeny w powietrzu utrzymują się bardzo długo, bo cząsteczka alergenu Fel d1 jest mała.  Ich stężenie w kurzu w domach gdzie był kot, w porównania do domów, gdzie zwierzaka nigdy nie było, jest aż 20 razy wyższa! Jeżeli zwierzaka się pozbędziemy, ilość alergenów obniży się, ale po pięciu latach to stężenie wciąż będzie 2-3 razy wyższe.

Nadzieja, że z pozbyciem się kota od jutra będzie lepiej jest złudna. Należałoby zmienić środowisko, czyli pozbyć się przedmiotów zawierających kurz (alergen kota).

Kto najczęściej choruje na alergie?

Najczęściej ludzie młodzi. Ale – jeśli ma się ku temu predyspozycję – uczulić się na kota można w każdym wieku.

Czy można uodpornić się na alergeny kota?

Absolutnie nie! Alergia jest uwarunkowana genetycznie. Jeżeli człowiek się już uczuli, to natężenie objawów jest proporcjonalne do kontaktów w środowisku z alergenem. Łagodzenie objawów – to nie stykanie się z alergenem i unikanie go.

Czy jeżeli dziecko od urodzenia dorasta z kotem, to ma mniejszą szansę zachorować?

To dość karkołomna hipoteza. Wiadomo, że dzieci ze środowiska wiejskiego rzadziej się uczulają niż dzieci z miasta. Jest to uwarunkowane sposobem życia.

Nadmierna higienizacja, eliminacja infekcji, eliminacja kontaktu z czynnikami zakaźnymi, czyli tzw. życie „pod kloszem”, powoduje że dziecko ze środowiska miejskiego, nie ma infekcji – ale za to cierpi na alergię. Dziecko w środowisku wiejskim styka się ze wszystkim. Im więcej zatem sterylności i mniej zakaźności w dzieciństwie, tym więcej predyspozycji alergicznych.

Jak potwierdzić podejrzenie alergii?

Np. punktowymi testami skórnymi. Jest to metoda tania, oraz przyjęta jako „złoty standard”.

Wierzy Pan w doniesienia naukowców o wyhodowaniu hypoalergicznego kota?

Zetknąłem się z tym określeniem podczas pobytu we Francji. Miał to być kot, który nie wydzielałby serum (łój skórny) i się nie ślinił. Według mnie jest to ogromne cierpienie dla zwierzęcia. Sebum jest niezbędne czworonogom do życia. Nie można zniszczyć gruczołów łojowych zwierzęciu. Kot ma swoje prawa!

Krótsza sierść uczula mocniej
fot. Shutterstock

Jakie koty najbardziej uczulają?

Z badań naukowych wynika, że im krótszą ma sierść, tym kot bardziej uczula. Ale co ciekawe istnieje też zjawisko uczulenia się na konkretną rasę kota.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments