Lot z kotem


Wybierasz się w podróż lotniczą? Nie musisz kota zostawiać w domu. Możesz go zabrać do samolotu.

Planując taką podróż konieczne jest wcześniejsze poinformowanie o tym przewoźnika. Należy zrobić to telefonicznie lub osobiście – najpóźniej na 24 godz. przed startem. Ale im wcześniej tym lepiej, bowiem liczba czworonogów, które mogą zostać zabrane na pokład jest ograniczona.

Małe tylko w klatce

Większość linii lotniczych zezwala na podróże ze zwierzętami domowych (wyjątkiem są niestety tzw. tanie linie: Wizz Air, EasyJet, Ryanair). Aby jednak zabrać ma pokład kota musi być on umieszczony w klatce lub specjalnych kontenerze, który nie może przekraczać wymiarów 55x40x20 cm (w niektórych typach samolotów jest to tylko 45x30x20cm).
Maksymalna waga zwierzaka wraz z transporterem nie może przekraczać, w zależności od linii lotniczej, 6-8 kilogramów (większe zwierzęta podróżują w lukach bagażowych) . Niektórzy przewoźnicy mają dodatkowe wymagania – dlatego warto wcześniej to sprawdzić. Przykładowo Lufthansa wymaga, aby kontener dla zwierzaka był wodoszczelny. Do przewozu małych zwierząt niemiecki przewoźnik oferuje specjalne pudełka „Pet Box”, które można bezpłatnie otrzymać na stanowisku odprawy pasażerskiej.

Duże w luku

Większe i cięższe zwierzęta są przewożone w klimatyzowanych lukach bagażowych. Do przewozu wykorzystać można kontenery spełniające odpowiednie normy określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych). Klatka powinna być wystarczająco duża, aby zwierzę mogło w niej swobodnie stanąć na wyprostowanych łapach i obrócić się. Kontener musi zawierać również pojemnik z jedzeniem i piciem.

Bilet dla zwierzaka

Ceny przewozu zwierzaków zależą od linii lotniczej. Zazwyczaj czworonogi są traktowane jako bagaż rejestrowany za który należy uiścić opłatę. Najdroższe linie to włoska Alitalia, irlandzki Air Lingus, brytyjska linia Jet2, skandynawska SAS, szwajcarska Swiss – gdzie za podróż kota zapłacimy nawet ponad 50 euro.
Są jednak linie, które zwierzaki w kabinie pasażerskiej przewożą za darmo. Tak jest np. w czeskich liniach CSA, francusko-holenderskich Air France-KLM, a także British Airways. W Lufthansie przewóz kotów i psów w kabinie pasażerskiej na rejsach wewnątrz-niemieckich jest bezpłatny, a poza granicami Niemiec płaci się jak za nadbagaż.
W przypadku zwierząt, które przewożone są w luku bagażowym, zawsze stosuje się stawki ustalone za nadbagaż.
W polskich linach lotniczych LOT, koty i psy traktowane są jako bagaż rejestrowany, ale nie zalicza się ich do limitu bagażu bezpłatnego. Cena biletu zależy od wagi zwierzaka oraz trasy przelotu. Dokładną wycenę biletu można uzyskać kontaktując się z informacją Cargo.

Podróż z o.o.

Przewoźnicy nie odpowiadają za obrażenia cielesne, zaginięcia, opóźnienia wydania oraz choroby lub śmierć przewożonych zwierząt.  Nie biorą także odpowiedzialności za odmowę wjazdu lub przejazdu zwierzęcia przez jakikolwiek kraj. Z tego względu przed podróżą należy dokładnie sprawdzić przepisy dotyczące wyjazdów z czworonogiem za granicę.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments