Na koszt miasta


O programie pomocy bezdomnym kotom w Warszawie rozmawiamy z Krystyną Nowak z Zespołu do Spraw Bezdomności Zwierząt przy Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursynów.

O programie pomocy bezdomnym kotom w Warszawie rozmawiamy z Krystyną Nowak z Zespołu do Spraw Bezdomności Zwierząt przy Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Czy każdy może dokarmiać koty wolno żyjące?
Tak. Każdy, kto zadeklaruje taką chęć. Jedyny warunek to skończone 18 lat (osoby młodsze muszą mieć pisemną zgodę rodziców).

Co należy zrobić aby przystąpić do programu?
Trzeba zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy, który zajmuje się programem dokarmiania bezdomnych zwierząt. Następnie urzędnik jedzie na wizję lokalną – by zobaczyć miejsca gdzie koty będą dokarmiane.

Ile kotów może objąć opieką jedna osoba?
Nie ma ograniczeń. Najczęściej osoby zgłaszające się do nas opiekują się całymi tzw. gniazdami kotów. Największe liczy ponad 40 zwierząt. Znajduje się ono na jednej z ursynowskich działek.

Jak wiele karmy można otrzymać?
Nie bez powodu nasz program zajmuje się dokarmianiem, a nie żywieniem. Karmy nie jest dużo. Wydajemy ją pięć razy w roku. Jest to około 2-2,5 kg karmy (suchej i w puszkach) na jednego kota. Każdy kto odbiera od nas karmę podpisuję oświadczenie, w którym zobowiązuje się przeznaczyć ją dla danych kotów. Nie ma jednak znaczenia kto fizycznie będzie dokarmiał, może to robić inna osoba.

Czy można otrzymać zwrot kosztów za zakup karmy z własnej kieszeni?
Nie.

W jaki sposób sprawdzane są osobę czy rzeczywiście pomagają bezdomnym kotom?
Mamy stały kontakt z tymi osobami. Najczęściej same dzwonią do nas i zdają nam relacje o problemach bądź sukcesach swoich podopiecznych. Na naciągaczy ani oszustów jeszcze nie trafiliśmy.

Ile pieniędzy władze dzielnicy przeznaczają na pomoc?
Na cały program dokarmiania zwierząt wolno żyjących (włącznie z przytuliskami) Urząd Dzielnicy Ursynów przeznacza rocznie prawie 500 tysięcy zł.

Ile osób bierze udział w programie?
Zarejestrowanych jest 198 „gniazd” kotów na terenie całego Ursynowa. Opiekuje się nimi ponad 200 osób, a 161 korzysta z naszej karmy. Niektórzy, dobrze sytuowani, jej nie biorą – woląc pozostawić ją dla osób biedniejszych. Oni głównie angażują się w sterylizację kotów.

Czy w ramach programu miasto przeznacza też fundusze na sterylizację kotów?
Tak. W wyznaczonych lecznicach przeprowadzane są zabiegi sterylizacji i kastracji, a jeśli trzeba wykonuje się również odpchlanie, odrobaczanie, szczepienia. Od 2001 r. wykonaliśmy 1613 zabiegów kastracji i sterylizacji, w tym roku 96 (dane z czerwca). Zainteresowane osoby mogą od nas otrzymać specjalne talony na sterylizację.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments