Najmniejszy kot na świecie z osobowością drapieżnego lwa


Myśląc o dzikich kotach, wyobrażamy sobie potężne zwierzęta, a najmniejszy kot na świecie niczym nie ustępuje swoim dużo większym kuzynom!

Niech was nie zmylą miniaturowe rozmiary tego kotka, jego piękne umaszczenie, niesamowicie okrągłe oczy i podobieństwo do naszych domowych mruczków. Tak naprawdę w tym małym ciele drzemie wielki duch, a przede wszystkim prawdziwy władca lasów w Indiach i na wyspie Sri Lanka. O kim mowa? Oto  najmniejszy kot na świecie!

Aby wyobrazić sobie rzeczywiste rozmiary tego zminiaturyzowanego kociaka, wystarczy spojrzeć na swoje dłonie, gdyż bez problemu się tam zmieści i to dorosły osobnik. Rozmiary tego dzikiego kota są zadziwiająco… małe! Kotek rudy bądź kot rdzawy – bo tak właśnie nazywa się ta rasa – waży zaledwie 0,8-1,6 kg, a długość jego ciała (nie wliczając ogona) waha się od 35 do 48 cm.

rusty spotted cat
fot. Shutterstock

Najmniejszy kot na świecie

W programie „Big Cats” emitowanym przez stację BBC ukazano życie różnych, rzadko spotykanych gatunków kotów z całego świata w ich naturalnym środowisku, w tym właśnie najmniejszego kota na świecie. Zespół spędził dwa lata na obserwowaniu zwierząt. Udało mu się sfilmować 31 z 40 gatunków dzikich kotów.

Patrząc na urocze pyszczki tych kotów aż trudno uwierzyć, że te „lwy” w ubraniu kociaka o charakterystycznych rudych plamkach są równie drapieżne, co ich znacznie więksi kuzyni.

Najmniejszy kot na świecie preferuje gęstą roślinność, a także skaliste tereny, dlatego to właśnie tam możemy go spotkać najczęściej. Kotek rudy jest typem kota nocnego, który w dzień śpi, co wcale za bardzo nas nie dziwi. W końcu większość naszych domowych mruczków zbiera energię podczas popołudniowych drzemek, by w nocy harcować po mieszkaniu. A gdzie kot rdzawy lubi zaznać trochę spokoju? Zazwyczaj za schronienie wybiera sobie puste kłody. Podczas polowania na gryzonie, małe ptaki, żaby czy owady, które stanowią źródło jego pożywienia, można zaobserwować, że jak przystało na prawdziwego drapieżnika, wykonuje szybkie i zwinne ruchy.

Na wagę złota

Niestety kot o rudych plamkach jest narażony na wyginięcie i znajduje się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Oszacowano, że na wolności żyje około 10 000 kotów rdzawych. Główną przyczyną wymierania tego gatunku kotów jest niszczenie warunków odpowiednich dla ich życia – utrata siedlisk. Również z powodu nietypowego umaszczenia, futro tego kota jest bardzo pożądanym „łupem” dla kłusowników.

Ponadto można natknąć się na informacje, które głoszą, że wcale nie jest trudno udomowić tego malucha, a sam kot został opisany jako czuły, zabawny i aktywny.

Jesteśmy w tym maleństwie zakochani! A ciebie też oczarował ten najmniejszy kot na świecie?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments