Największy rosyjski bank daje koty na kredyt


Największy rosyjski bank, Sbierbank, oferuje swoim klientom biorącym kredyty hipoteczne - wypożyczanie kotów - donosi portal businessweek.com. Według rosyjskich przesądów, kot przekraczający jako pierwszy próg nowego domu przynosi szczęście.

Największy rosyjski bank, Sbierbank, oferuje swoim klientom biorącym kredyty hipoteczne – wypożyczanie kotów – donosi portal businessweek.com.

Według rosyjskich przesądów, kot przekraczający jako pierwszy próg nowego domu przynosi szczęście. „Zamów kota na parapetówkę i zaproś szczęście do swojego domu” – brzmi slogan reklamowy nowej usługi Sbierbanku. Bank oferuje do wyboru 10 ras kotów, w tym koty syjamskie, sfinksy i dachowce. Prym podobno wiodą zwykłe „buraski”.

Koty te należą do osób prywatnych, w tym w dużej części pracowników Sbierbanku. Oczywiście tych, którzy wyrazili zgodę na uczestnictwo w projekcie, jak zapewnia rzeczniczka prasowa banku, Anastazja Vakhlamova. Pierwsze wnioski o wypożyczenie kota złożono tuż po uruchomieniu usługi czyli  w połowie sierpnia br.
W obecnych niełatwych czasach, gdy kurs rubla spada na łeb na szyję, nie trzeba szczególnie zachęcać klientów do inwestowania w nieruchomości. To teraz bardzo popularna i stosunkowo „pewna” lokata oszczędności. Lepsza niż ruble czy nawet dolary. W obliczu sankcji w odpowiedzi na konflikt Rosja-Ukraina, rosyjskie banki mają ograniczoną zdolność do pozyskiwania środków finansowych w krajach Unii Europejskiej i USA. Rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Czyżby nowa „kocia” oferta miała pomóc w zdobyciu nowych klientów?

Według państwowej Agencji Kredytów Hipotecznych, zajmującej się monitoringiem rynku kredytów hipotecznych, wartość pożyczek na domy i mieszkania może sięgnąć nawet 50 mld dol. Korzysta na tym Sbierbank, który oferuje najwięcej takich produktów. W drugim kwartale zysk banku, który jest na liście instytucji finansowych objętych amerykańskimi i unijnymi sankcjami, wzrósł o 13 proc., zaś wartość kredytów konsumenckich sięgnęła kwoty 87 mld dol.

Drobnym druczkiem dopisano na stronie internetowej Sbierbanku, iż oferta będzie oferowana tylko dla pierwszych 30 klientów, biorących kredyt hipoteczny w wysokości minimum 116 000 dolarów w okresie promocyjnym, który trwa od połowy sierpnia do połowy grudnia. 15 kredytobiorców ma pochodzić z okolic Moskwy, pozostałych 15 – z innych części kraju. Kot ma przebywać w domu przez dwie godziny, po czym ma wrócić do swojego opiekuna.

Cóż, zawsze można wypożyczyć kota od życzliwego sąsiada. Bez podpisywania umów.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments