Niebezpieczne kryjówki twojego kota


Koty lubią od czasu do czasu lubią zniknąć wszystkim z oczu i zrelaksować się w samotności. Niestety, nie zawsze wybierają do tego odpowiednie miejsca.

Nawet najbardziej towarzyski kot ma raz na jakiś czas potrzebę ukryć się przed światem. To normalne i, o ile mruczek nie chowa się permanentnie, zwykle nie oznacza niczego złego. W poszukiwaniu zacisznego miejsca koty potrafią wykazywać się dużą kreatywnością. Jednak choć niektóre z ich wyborów zaskakują i śmieszą, inne mogą stwarzać dla nich zagrożenie. Sprawdź, które miejsca w domu należy uznać za niebezpieczne kryjówki.

Niebezpieczne kryjówki – miej je na oku

Wrodzona ciekawość i zamiłowanie do ciasnych przestrzeni sprawiają, że koty potrafią wcisnąć się w najdziwniejsze miejsca. Czasem nieświadomie wystawiają się w ten sposób na niebezpieczeństwo. Na które kryjówki powinieneś szczególnie uważać?

Wnętrza mebli

O ile kotu ukrytemu pod tradycyjnym łóżkiem raczej nic nie grozi, tak np. wciskanie się do wnętrza rozkładanej kanapy jest już obarczone pewnym ryzykiem. Kot może mieć problemy z wyjściem na zewnątrz albo ktoś może go przydusić np. siadając z dużym impetem na meblu. Miej to na uwadze, jeśli twój pupil należy do fanów ukrywania się w tym miejscu.

Podobne zagrożenie wiąże się z wszelkimi otwieranymi pufami i skrzyniami do siedzenia – jeśli masz w domu takie meble, pilnuj, by twój mruczek nie zakradł się do ich wnętrza. Uważaj też na szafy i szafki – koty uwielbiają chować się między ubraniami i naprawdę potrafią robić to niepostrzeżenie. Gorzej, jeśli ktoś z domowników zatrzaśnie zwierzaka w środku i np. pójdzie na zakupy, nieświadomie zostawiając pupila w zamknięciu.

Sprzęt AGD

Wszystko, co się otwiera i jest podłączone do prądu powinieneś objąć specjalnym nadzorem – to potencjalne niebezpieczne kryjówki! Być może prawdopodobieństwo, że kot wejdzie niezauważony do mikrofalówki jest raczej niskie, ale wciąż istnieje. To samo dotyczy piekarnika – zawsze lepiej skontrolować jego wnętrze przed użyciem. Uważaj też na lodówkę.

Szczególnie niebezpieczna jest pralka – wiele kotów uważa jej wnętrze za niezwykle fascynujące i odpowiednie do drzemki. Niestety, znane są przypadki uruchomienia pralki z kotem w środku, dlatego zawsze zachowuj czujność podczas robienia prania.

Samochód

Wolno żyjące koty często ukrywają się pod samochodami – wchodzą też w nadkola i pod maskę. Ryzyko rośnie zimą, gdy zziębnięte zwierzaki szukają miejsc, w których mogłyby się ogrzać. To bardzo niebezpieczne kryjówki. Uruchomienie silnika przez niczego nieświadomego kierowcę często kończy się tragedią…

Jeśli zostawiasz samochód w miejscu, w którym mogą kręcić się koty, zawsze zrób hałas i odczekaj chwilę, zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce. Uderz w maskę, naciśnij klakson – jeśli w środku śpi jakiś kot, obudzi się i będzie miał szansę uciec. Trzymasz auto w garażu, do którego może wejść twój kot? Zanim usiądziesz za kierownicą, zawsze dokładnie sprawdź, czy nie ma go w pobliżu.

Zwiększ kocie bezpieczeństwo

Nie jesteś w stanie nic zrobić z kocią manią ukrywania się – to po prostu część natury twojego pupila. Możesz jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że wybierze potencjalnie groźne miejsce, w zamian organizując mu miłe i bezpieczne kryjówki. Nie wymaga to wiele trudu – często wystarczy średniej wielkości karton postawiony w cichym miejscu. Możesz też zafundować mruczkowi legowisko-budkę, albo po prostu wyłożyć mu kocykiem jedną z wolnych półek. Jeśli kot będzie miał w domu kilka takich miejsc, istnieje spore prawdopodobieństwo, że któreś z nich stanie się jego ulubionym.

Gdzie najczęściej ukrywa się twój mruczek? Czy zdarza ci się znaleźć go w nietypowym miejscu? Daj nam znać w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments