Niebezpieczne związki


Badania prowadzone pod kierunkiem dr. Richarda Oehlera z Uniwersytetu Południowej Florydy wykazały, że niebezpiecznym dla zdrowia i życia gronkowcem złocistym możemy się zarazić od naszego kota lub psa, a czworonogi mogą się nim zarazić od nas.

Badania prowadzone pod kierunkiem dr. Richarda Oehlera z Uniwersytetu Południowej Florydy wykazały, że niebezpiecznym dla zdrowia i życia gronkowcem złocistym opornym na metycyklinę (ang. skrót MRSA) możemy się zarazić od naszego kota lub psa, a czworonogi mogą się nim zarazić od nas.

Gronkowiec złocisty to niebezpieczna bakteria, która powoduje pryszcze i czyraki, ale jeśli infekcja przejdzie niezauważona może też usadowić się wewnątrz organizmu, w kościach, płucach czy sercu i prowadzić do poważnej choroby. Wielu z nas jest nosicielami gronkowca – może się znajdować na naszej skórze – i wcale z jego powodu nie chorujemy. Wystarczy jednak drobne skaleczenie, by dostał się do krwi. Przyczynić do tego może się pogryzienie przez kota lub psa. Zaobserwowano też, że choć przekazywanie zarazków między gatunkami jest rzadkie (mają one inną budowę) to w wypadku MRSA może się zdarzyć, że zarazimy nim kota lub psa, a on przekaże chorobę innemu człowiekowi.