Niewidoma kotka i jej dzieci


Znaleziono ją na złomowisku w Nowym Jorku. Ktoś usłyszał ciche miauczenie dochodzące ze sterty pordzewiałego metalu.

Kotki to mądre kocie mamy. Troskliwie wybierają miejsce porodu i z oddaniem opiekują się swoimi dziećmi. Potrafią stanąć w ich obronie i walczyć. Zdarza się, że opieką obejmują też przybrane dzieci innych gatunków – szczenięta, małpki, wiewiórczątka a nawet jeże.\

Kotka w wielkim mieście

Ta kotka nie miała wielkiego wyboru. Życie bezdomnego kota w naprawdę wielkim mieście nie jest usłane różami. Wybrała, jak potrafiła najlepiej – miejsce zaciszne, z daleka od pędzących aut i tłumu ludzi. Złomowisko w Nowym Jorku.

Pewnego dnia ktoś przechodził obok i usłyszał ciche miauczenie dochodzące ze sterty pordzewiałego metalu. Znalazł ją i cztery kocięta. Poruszył go widok kociej mamy bez oczu. Cała rodzinka została zabrana do schroniska North Shore Animal League America.

niewidoma kocia mama z małooczem

fot. North Shore Animal League America

Patrzy sercem

Po zbadaniu w lecznicy, okazało się, że kotka cierpi na wrodzoną wadę oczu – mikrophtalmię, czyli małoocze.

To choroba dziedziczna polegająca na znacznym zmniejszeniu jednego oka lub wręcz jego braku. co prowadzi do ślepoty. W przypadku Kitny, bo takie imię dano kotce, choroba dotknęła obie gałki oczne, co oznacza, że zwierzę jest całkiem niewidome. Wada ta niesie ze sobą ryzyko częstszych infekcji oka i ból. Dlatego w przyszłości zalecane jest usunięcie chorego oka, a wcześniej – ciągłe monitorowanie stanu zwierzęcia.

niewidoma kocia mama z małooczem

fot. North Shore Animal League America

Poza wadą oczu Kitna okazała się całkiem zdrowym kotem. Na dodatek kotem oswojonym i bardzo towarzyskim, okazującym na każdym kroku miłość do człowieka. Gdy jest poza kojcem, staje na tylnych łapkach i zaczepia personel lecznicy, domagając się uwagi. Uwielbia noszenie na rękach, przytulanie i drapanie za uchem. Dotyk ludzkiej ręki sprawia, że czuje się bezpiecznie.

niewidoma kocia mama z kociętami

fot. North Shore Animal League America

Kocha ludzi, ale nie oddala się zbyt daleko od dzieci, musi je mieć w zasięgu słuchu. Kocięta rozwijają się prawidłowo. Na szczęście nie dotknęła ich wada wzroku.

 

źródło: lovemeow

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments