Nitama – następczyni Tamy na japońskiej stacji kolejowej


Ostatnio najbardziej znanym japońskim kotem stała się trójkolorowa kotka imieniem Nitama. Zastąpiła zmarłą niedawno Tamę, kocią zawiadowczynię stacji w pewnym japońskim miasteczku.

Ostatnio najbardziej znanym japońskim kotem stała się trójkolorowa kotka imieniem Nitama. Zastąpiła zmarłą niedawno Tamę, kocią zawiadowczynię stacji w japońskim miasteczku Kinokawa.

Tama, najbardziej znany (i jedyny do niedawna) koci zawiadowca stacji, uratowała miejscową kolej przed upadkiem. Dosłownie. Jej sława była w pełni zasłużona. Kotka odeszła po ciężkiej chorobie w czerwcu br w wieku 16 lat. Podczas ceremonii pogrzebowej ogłoszono ją boginią.
Następca Tamy mógł objąć jej stanowisko dopiero po 50 dniach – czyli po upłynięciu tradycyjnego okresu żałoby w japońskiej religii Shinto.

O prestiżową posadę walczyło kilka kotów. Wybrano Nitamę, nie tylko z uwagi na zewnętrzne podobieństwo do Tamy, ale i na jej kwalifikacje – Nitama ma już bowiem kierunkowe doświadczenie, była zawiadowcą stacji Idakiso, a także przez pewien czas podwładną Tamy. Zyskała też przewagę nad konkurencją jako najchętniej nosząca czapkę kolejarską. Bo co to za zawiadowca bez insygniów swego zawodu.

O Tamie nie zapomniano. Na stacji Kishi ma swój ołtarzyk, pod którym zawsze leżą świeże kwiaty.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments