3 pytania początkującego kociarza

fot. Shutterstock

Jeśli jesteś początkującym opiekunem kota to z pewnością są kwestie, które mogą cię nurtować. O co najczęściej pytają kociarze?

Nie ma nic lepszego niż bycie kocim opiekunem. To normalne, że chcesz, aby twój mruczący towarzysz był szczęśliwy. Będąc jednak na początku tej wspaniałej drogi, możesz mieć wątpliwości co do pewnych kwestii. O co pytają kociarze? Oto 3 pytania, które często padają ze strony osób, które właśnie przygarnąły kota.

O co pytają kociarze: Ile kuwet potrzebuje kot?

No właśnie: ile kuwet potrzebuje mruczek? Idealnie jest wtedy, kiedy masz tyle samo kuwet, co kotów plus jedną dodatkową. Jeśli masz dwa koty, to w domu powinny być trzy kuwety. Samo utrzymywanie kocich toalet w czystości nie zawsze jest wystarczające. Są bowiem mruczki, które nie lubią dzielić się swoją kuwetą z innym domownikiem. Ponadto, kiedy wychodzisz do pracy, to nie jesteś w stanie utrzymać kociej toalety w czystości, a twój kot może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie w stanie znaleźć wolnego miejsca, by się w niej załatwić. Wówczas może poczuć, że nie ma innego wyjścia, jak zrobić to na dywanie lub twoich ubraniach. Co więcej, zapewniając wszystkim mruczkom dostęp do własnych kuwet, możesz uniknąć wielu problemów behawioralnych.

Więcej o kuwetach pisaliśmy TUTAJ.

O co pytają kociarze: Dlaczego kot wymiotuje sierścią?

Zwierzęta linieją – również koty. Kiedy po raz pierwszy zaobserwujesz, że twój pupil wymiotuje, możesz się przestraszyć i pomyśleć, że dolega mu coś poważnego. Kiedy jednak zerkniesz na treść zawartą w wymiocinach, dostrzeżesz tam zbitą kulę sierści. To całkowicie normalne. Koty podczas pielęgnacji swojego futra połykają włosy. Dlatego tak ważna jest pomoc zwierzęciu w pielęgnacji poprzez regularne szczotkowanie pupila. Dzięki temu możesz zapobiec zakłaczeniu.

Jeśli jednak oprócz wymiotów zaobserwujesz u swojego kota inne, niepokojące objawy, koniecznie udaj się z nim na konsultację do lekarza weterynarii.

Więcej o kulach włosowych przeczytasz TUTAJ.

O co pytają kociarze: Jakie miski są najlepsze dla kota?

W wyprawce dla kota koniecznie muszą znaleźć się odpowiednie miski, z których zwierzę będzie jadło i piło. Wbrew pozorom mruczącym czworonogom wcale nie jest obojętne, z jakiego naczynia będą spożywać pokarm. Najlepszym wyborem będzie miska, która jest wykonana ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Zapomnij natomiast o plastiku.

Pamiętaj również o doborze odpowiedniego rozmiaru. Za mała miska może drażnić wrażliwe na dotyk kocie wibrysy, a kot będzie niechętnie spożywał pokarm.

Ponadto istnieje jeszcze jedna zasada, która mówi o tym, że miska z jedzeniem nie powinna znajdować się tuż obok naczynia z wodą. Nie stawiaj też misek obok kuwety – ty przecież również nie konsumujesz posiłku w toalecie 😉

Więcej o kocich miskach dowiesz się TU.

Jak myślicie, o co jeszcze pytają kociarze?

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments